Poskytnuté rozhovory - výber

Jozef Banáš: „Kristus a Budha v podstate hlásali to isté."

on . Posted in Rozhovory

Jozefa Banáša  nazývajú aj slovenským Danom Brownom. Obaja pobúrili katolícku cirkev, lebo ponúkli iný pohľad na život Ježiša Krista. V Brownovom románe Da Vinciho kód je Mária Magdaléna Ježišovou manželkou. V najnovšom Banášovom románe Kód 1 Kristus na obálke pripomína Budhu.   

LIPTOVSKÝ HRÁDOK
(rozhovor pre Liptov.sme.sk)
Banáš  tvrdí, že  Vatikán v záujme svojej moci  prekrútil  Kristovo učenie aj jeho život. Rúca dogmy a piliere, na ktorých stojí katolícka cirkev. Podľa neho Kristus na kríži nezomrel,  po sňatí z kríža ho vyliečili a odišiel do Indie, kde žil asi do sedemdesiatky a kde je aj jeho údajný hrob.
O Ježišovi Kristovi a svojej najnovšej knihe Kód 1 besedoval Jozef  Banáš  so svojimi čitateľmi aj v Hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku. Ešte predtým sme ho požiadali o rozhovor.  

Už pred vydaním knihy Kód 1 vám vraj chodili anonymy. Aké?
- Jeden  anonym mi v meile napríklad  nadával do židov, hajzlov, bolševikov. Vraj svojím románom urážam  Krista,  kresťanov a všetkých slušných ľudí. Slušne som mu odpovedal, vyzval  som ho, aby mi menoval konkrétnych urazených slušných ľudí, no nevedel si spomenúť na žiadneho.
Píšu mi, že vraj provokujem a podpichujem. Ale keď provokuje Banáš, potom provokuje aj Ježiš Kristus, lebo v Kóde 1  citujem z evanjelií to, čo hovoril Kristus. A to, že Kristus  nezomrel na kríži, je  v podstate napísané v Jánovom evanjeliu. Ale problém slovenských veriacich je, že nepoznajú evanjeliá, kňazi im ich nehovoria, hovoria im len to, čo im vyhovuje, aby ich udržali na kolenách, v pokore a permanentnom pocite viny. A ja sa pýtam prečo. Anonymovia ma napríklad osočujú aj preto, že na titulnej strane knihy je  zobrazená soška pokojného meditujúceho Krista v lotosovom sede pripomínajúca Budhu.  Sú zvyknutí iba na  ukrižovaného.

Odkiaľ máte tú sošku?
- Viackrát som bol v Indii,  kde podľa mnohých indícií veľmi pravdepodobne pôsobil Ježiš Kristus aj apoštol Tomáš, ktorý  tam má svoj hrob a je oficiálnym svätcom Indie. Sošku meditujúceho Krista som  objavil v indickom meste Kočin v malom obchodíku na Židovskej ulici. Podobnosť s Budhom  nie je náhodná, obaja hlásali v podstate to isté. Všetky náboženstvá majú rovnaké morálne a etické základy a keďže kresťanstvo vzniklo až päťsto rokov po budhizme, mohol Kristus čerpať aj z Budhovho učenia.

Považujete sa za kresťana?
- Keď som bol v Indii, dostal som túto istú otázku a keď som odpovedal, že sa považujem za dobrého kresťana, spýtali sa ma, čo je to dobrý kresťan. Dobrý kresťan je podľa mňa aj dobrý moslim, dobrý budhista, jednoducho – dobrý človek.  Ten hore nevie, či je niekto hinduista, moslim, katolík alebo evanjelik,  ale vie, či je  dobrý alebo zlý.
Čiže  ak  si myslí ten,   kto je pokrstený, chodí do kostola, hádže peniaze do zvončeka  a pácha pritom zlé skutky, že bude spasený, hlboko sa mýli. Nebude spasený pokrstený vagabund, ale nepokrstený slušný človek. Krst negarantuje, že ste dobrý  človek.
Ja som síce pokrstený, ale nie svojou zásluhou. Ježiš Kristus neuznával krst novorodeniat, sám sa dal pokrstiť ako dospelý. Krst novorodencov v Ježišových časoch nebol. To si vymysleli  kňazi, aby mali masu ľudí a s ňou potom prichádzali k vládam, napríklad  k slovenskej, kde nemáte odluku cirkvi od štátu -  a povedia: Toľko nás je, toľko peňazí  chceme...

Prečo ste si vybrali  za hlavného hrdinu svojho románu práve Krista?
- Mám takú filozofiu, podľa ktorej rozdeľujem ľudí do dvoch skupín: tých, čo pravdu vlastnia a tých, ktorí ju hľadajú. Ja ju hľadám.
Šokuje ma, že slovenskí kresťania nevedia o Kristovi  skoro nič, ale ani v evanjeliách sa o ňom veľa nedozviete. Nevieme,  kde bol a čo robil od 12 do 30 rokov svojho života,  ani kedy zomrel. A pritom to bola jedna z najznámejších osobností  tých čias.  Ale máme  na deň presne zdokumentované udalosti, ktoré sa stali 500 – 800 rokov pred jeho narodením.
V čase jeho ukrižovania žilo v Jeruzaleme asi 25-tisíc obyvateľov a na najväčší židovský sviatok pesach prišlo asi 200-tisíc pútnikov. Nie je možné, že by to niekto nezaznamenal. Tie dokumenty o jeho živote určite sú nikde dobre schované a ľuďom podsúvajú iba to, čo sa im hodí.

Niektorí o vás hovoria ako o reformátorovi...
- Nepovažujem sa za reformátora, iba chcem, aby sa kresťanstvo vrátilo tam, kde má byť.  Krista poslali na nebesia, aby na zemi mali pokoj. Anton Srholec mi povedal: Dnes už v kostole  farári nehovoria, čo povedal Kristus, ale čo povedal Svätý otec. Ale veď Kristus  ani Peter v Ríme v živote neboli. Vždy bol centrom kresťanstva Jeruzalem. Antisemitizmus vyvolali zámerne, keď tvrdili, že  Židia ukrižovali Krista. Ale jeho ukrižovali židovskí kňazi, obyčajný ľud ho miloval. Musel to byť asi veselý a charizmatický človek, inak by za ním v čase, keď nebol internet, televízor ani rádio, nešli tisíce ľudí.
Prečítal som o ňom mnohé publikácie, teologické aj vedecké,  precestoval som kus sveta a pátral som po jeho stopách, rozprával sa s kňazmi, vedcami a mnohými múdrymi ľuďmi a dovolím si povedať že v románe Kód 1 je  najpravdepodobnejší životopis Ježiša Krista. U nás je zobrazovaný priklincovaný na kríži, zakrvavený a trpiaci.  Ja  ho  vnímam ako pokojného a meditujúceho, ako pozitívny a úžasný vzor, ktorý mi ukazuje cestu životom.

Veľa  neveriacich, ale aj veriacich hovorí, že cirkev je skorumpovaná. Ako to vidíte vy?
- To, že je tu taká vysoká miera korupcie, pochádza  z ideológie  katolícko-hierokratickej a komunistickej, pretože v obidvoch týchto filozofiách sme sa naučili pretvárke. Cirkev zámerne odišla od Krista, aby nás dostala na kolená. Keď ľudí stáročia udržujú v porobe, v permanentnom pocite hriechu, tak si na to zvyknete.
Mnohí farári v kostoloch stále ľuďom hučia do hláv: moja vina, moja preveliká vina, odpusť mi moje hriechy, nie som hodný a podobne.  Poznám  veľa  špičkových slovenských  kňazov za hranicami, ktorí mi povedali, že by sa na Slovensko nikdy nevrátili, lebo Konferencia biskupov Slovenska (KBS)  je  stredovek.  Jasne to dokázali  na biskupovi Bezákovi, keď ako jeden z dôvodov, prečo ho vyhodili  z postu trnavského biskupa bolo, že chodil do fitnescentra a  s chlapmi do sprchárne. Keby dnes Kristus prišiel na zasadnutie KBS, vyhnali by ho, lebo by im zavadzal.
My máme vlastne dve katolícke cirkvi: jednu skutočnú,  v ktorej  dodržiavajú Kristovo -  miluj svojho blížneho -  a druhú vatikánsku alebo kresťanstvo cirkevnej hierarchie.  Tá druhá stavia pred seba ako štít takých kňazov ako je otec Srholec, kňaz Kuffa,  ale aj rádové sestry, ktoré sa starajú  o chorých a biednych. A keď niekto  začne kritizovať katolícku cirkev, povedia: Ale my robíme toľko úžasných vecí ...
Ale to nerobia biskupi. Mal Kristus nejakú hierarchiu? Biskupov, arcibiskupov, kardinálov? V románe Kód 1 píšem, že jednou z najvýkonnejších  tajných službieb na svete je SIV – Servizio Informazione del Vaticano.

Na korupciu vo Vatikáne ste poukázali aj vo vašom predchádzajúcom románe Kód 9, kde  píšete aj  o záhadnej smrti  pápeža, ktorého nazývate Jozefom I., ale je evidentné, že myslíte Jána Pavla I.  Čo na to Vatikán?
- Myslel som si, že po mne pôjdu, ale zatiaľ  „ticho po pěšine“ (úsmev). Ján Pavol I. začal robiť vo Vatikáne veľké reformy a všetko mu dovolili.  Ale keď oznámil, že chce odvolať šéfa vatikánskej  banky, lebo perie peniaze mafie, rána sa nedožil. Okamžite ho zabalzamovali, ani  ho nedali na pitvu. Jeho smrť vyšetrovalo päť vyšetrovateľov talianskej polície, postupne jeden za druhým zahynuli a šiesty smelý sa už nenašiel.
Keď začne robiť zásadné poriadky nový pápež František, myslím si, že bude ohrozený na živote. Bodaj by som sa mýlil.

Ako vnímate Boha  a Ježiša Krista, čiže Božie syna?
- Boh je univerzálna láska, dobro. Ak si niekto myslí, že je to nejaký  bradatý strýco sediaci na obláčiku, tak na takého Boha neverím. A čo sa týka druhej časti otázky, Kristus nikde v evanjeliách o sebe nehovoril, že je Boží syn.  Božím synom sa stal základe hlasovania na Nicejskom koncile, ktorý zvolal v roku 325 cisár Konštantín. Rúcala sa mu ríša,  kresťanstvo nemohol potlačiť - to bolo ešte to úprimné kresťanstvo, keď sa kresťania ešte  za cisára Nera so spevom pre svoju vieru nechali zožrať levom –  tak z neho urobil štátnu ideológiu. Zvolal koncil, na ktorom okrem iného vybral  z 80 rôznych evanjelií štyri, čiže to bola normálna cenzúra.
Biskup Árius protestoval, že sú názory, že Ježiš Kristus je syn Boha a nikto nemôže byť fyzicky synom Boha.  Cisár  povedal: „Dávam hlasovať, či je Ježiš Kristus Boží syn alebo nie. Ja si myslím, že je...“  Kto by si trúfol oponovať cisárovi? Ale traja si predsa len trúfli. A tak sa Ježiš Kristus stal Božím synom  hlasovaním počtom hlasov 217 ku trom. To je historický fakt.

Chceli by ste na záver niečo odkázať našim čitateľom?
- Chcem vyzvať všetkých veriacich, aby konečne začali čítať evanjeliá,  hľadali pravdu a zbavili sa dogiem. A svojím „fanúšikom“ a rôznym anonymom, ktorí žiadajú, aby som   zastavil svoj  román Kód 1 odkazujem, že ho  zastavím, keď mi  ktorýkoľvek z cirkevných hodnostárov vyvráti jediný argument z tejto knihy.   Ale  to sa im nepodarí, lebo to nie sú  moje argumenty, ale slová Ježiša Krista.
Zmyslom románu Kód 1 je vrátiť Krista z imaginárneho postu na nebesiach späť k ľuďom, pretože ho tu veľmi potrebujeme.


6. 10. 2013 | Beata Chrenková, My Liptovské noviny

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk