Poskytnuté rozhovory - výber

Vďaka kauze Gorila si u nás ľudia kupujú viac politických trilerov

on . Posted in Rozhovory

Sezóna potkanov od Jozefa Banáša, Nepriateľ štátu od Jozefa Kariku či Mafia na Slovensku od Gustáva Murína. Aj tieto tituly sa v internetovom kníhkupectve Gorila.sk začali predávať viac ako obvykle, a to krátko po medializácii kauzy Gorila. Obrovský záujem očakávame aj o knihu s pracovným názvom Gauneri od Toma Nicholsona. Mohla by vyjsť už v tomto roku. Na stránke Gorila.sk je možné si ju vopred objednať.

O politické trilery, fikcie či faktografické knihy, ktoré čitateľom pomáhajú pochopiť prejavy moci a odkrývajú skutočné fungovanie systému, bol v internetovom kníhkupectve Gorila.sk vždy záujem. Predaj tohto typu kníh však začal ešte viac stúpať v januári, teda v čase medializácie kauzy Gorila a v čase, keď tisíce ľudí vyšli protestovať do ulíc. Oslovili sme preto známych slovenských autorov. Opýtali sme sa na ich názor, či ako spisovatelia skutočne svojimi knihami dokážu napomôcť zmenám v spoločnosti.

I.
Jozef Banáš

Z jeho románov Kód 9 či Sezóna potkanov, ktoré sú, povedané slovami autora, o „svinstvách a podvodoch v politike“, sa doteraz celkovo predalo viac ako 60-tisíc kusov. Bývalý poslanec sa vo vysokej politike pohyboval a prostredia pozná takpovediac zvnútra. Pre gorila.sk potvrdil, že po vypuknutí kauzy Gorila sa záujem o besedy s ním ku knihe Sezóna potkanov výrazne zvýšil.

Aké sú podľa vás dôvody, že čitatelia na Slovensku majú v obľube knihy s tematikou mafie, politických hier, či politické trilery? Ako sa pozeráte na kauzu Gorila? Veríte jej na základe vašich skúseností z politiky?

Nazdávam sa, že hlavný dôvod, prečo ľudia tieto témy obľubujú, je, že si potvrdia svoje pocity, podozrenia, ktoré si netrúfnu sami nahlas povedať. Držia palce Karikovi, Murínovi, Dánovi, Vieweghovi a možno i mne, lebo to povieme za nich. Oba moje romány, ktoré sa zaoberajú súčasnosťou – Zóna nadšenia a Sezóna potkanov, sú vo veľkej miere beletristickým spracovaním skutočnosti. Kauza Gorila mi, samozrejme, zdvihla adrenalín o to viac, že niektorých ľudí, ktorí sa tam spomínajú, poznám osobne. Nie sú to síce dôkazy, ale niektoré ich charakterové prvky som pochopil až teraz. Keďže mám vlastnú skúsenosť, keď ma bez dôkazov osočili z vecí, ktoré neboli pravdivé, viem, aké je bolestivé, keď vás krivo obvinia.

Túžba okradnutého a podvedeného občana po pomste je silná a pochopiteľná, ale nemáme právo odsudzovať bez dôkazov. Aj preto si vrúcne želám, aby sa veci vyšetrili. Avšak jeden jasný dôkaz o tom, že nás niekto okradol, tu je. V porovnaní s komunizmom, keď sa zo štátnych peňazí stavali fabriky, školy, nemocnice, štátne byty, domy kultúry a podobne, sa od novembra 1989 nepostavilo zo štátnych peňazí v podstate nič, a to mal štát k dispozícii obrovské peniaze z privatizácie. Kde sú?

Zaznamenali sme, že od januára, teda od začiatku medializácie kauzy Gorila, a tiež počas trvania súvisiacich protestov sa ešte viac zvýšil predaj vašich titulov. Ako tento fakt vnímate? Je na mieste domnievať sa, že tieto udalosti ešte viac odkryli záujem verejnosti dozvedieť sa, čo sa odohráva napríklad za oponou politiky?

Momentálne naplno pracujem na novej knihe poviedok a románe Kód 1 a snažil som sa moje besedy rázne obmedziť. Po vypuknutí kauzy Gorila sa však záujem o stretnutia ku knihe Sezóna potkanov výrazne zvýšil. Chodím medzi ľudí a cítim, že ich „nasratosť“ začína naberať intenzitu na Slovensku dosiaľ nevídanú, čo je dobre. Kniha je o svinstvách a podvodoch v politike (spomínam tam aj odpočúvanie SIS-kou v byte na Valónskej, a to som o Gorile nevedel) a čitatelia ju už začínajú nazývať Sezóna goríl.

Môže spisovateľ ovplyvniť spoločenské dianie, nálady v spoločnosti a zvýšiť občianske povedomie tým, že píše o javoch súvisiacich s korupciou, mocenskými hrami, že poskytuje fiktívny či dokumentárny pohľad do nie každému zjavnej reality?

Oba moje najčítanejšie romány – Kód 9 a Sezóna potkanov lámu rekordy v predajnosti. Doposiaľ si ich kúpilo asi šesťdesiat tisíc ľudí, čítalo ich asi trikrát toľko a záujem o ne neprestáva. To znamená, že ľudia to, čo píšem, prinajmenšom kriticky prijímajú. Dostávam na obe knihy nevídané množstvo ohlasov a komentárov. Som vďačný za súhlasné i odmietavé, pretože sú dôkazom občianskeho záujmu o veci verejné. Každá kniha, článok, relácia, ktorá zvýši záujem verejnosti o dianie v politike, je prínosom.

Ľudia musia hľadieť politikom na prsty. Každá vláda si dovolí len toľko, koľko jej dovolia občania. Občiansky tlak na politikov u nás je v európskom kontexte veľmi slabý, a tak sa tu vládne veľmi príjemne. Chcem veriť, že z Gorily budú mať niektorí aj pod vplyvom občianskeho tlaku poriadnu opicu.

Pokračovanie na stránke: Gorila.sk

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk