Profil

on . Posted in Slovenské informácie

Jozef BanášJozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, topmanažér.

Narodil sa 27.9.1948 v Bratislave, kde dodnes žije a tvorí. Manželka Mária (1952) je známa slovenská výtvarníčka (keramická plastika)  s ktorou má dve dcéry Máriu Zinburgovú (1974), Adelku (1980) a vnučku Natali.

Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor zahraničný obchod (1972), pracoval ako topmanažér v zahraničnom obchode  (Chirana export Piešťany), leasingu (Reiffeisen – Tatraleasing), priemysle (Reemtsma Hamburg – Slovak International Tabak). V rokoch 1983 – 1988 bol tlačovým atašé na československom veľvyslanectve v Nemeckej demokratickej republike a po nežnej revolúcii(1989) bol v rokoch 1990 – 1992 československým vyslancom v Rakúsku.

V roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za liberálnu stranu ANO. V parlamentnej diplomacii dosiahol významné úspechy, keď sa stal prvým poslancom v histórii, ktorý bol v jednom funkčnom období vedúcim dvoch stálych delegácií NR SR – pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO, kde ho v Benátkach v roku 2004 zvolili ako prvého Slováka v histórii za viceprezidenta.

Literárna kritika označila Jozefa Banáša za muža, ktorý naskočil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy.

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk