Poskytnuté rozhovory - výber

Jozef Banáš ONLINE: Jasné, že by sme prijali aj vnúča od Adelky

on . Posted in Rozhovory

Včera 12:40 - Bývalý politik, spisovateľ a otec najpopulárnejšej moderátorky Adely Banášovej (31) Jozef Banáš (63) odpovedal ONLINE na vaše otázky!

 Jozef Banáš počas online rozhovoru na Čas.skJozef Banáš počas online rozhovoru na Čas.sk.


Autor: Martin Hanzel, Nový Čas

12. júna sa na pulty kníhkupectiev dostáva jeho ďalšie knižné dielo - zbierka poviedok "Posledná nevera". Najnovšiu knihu by chcel podľa vlastných slov venovať Adelke, ktorá vo veku 12 rokov prehrala boj s rakovinou, a tiež svojej dcére Adele Banášovej, ktorá ju chodila na detskú onkológiu navštevovať. Jozef Banáš sa po odchode z aktívnej politiky venuje hlavne písaniu.

Banáš vyštudoval zahraničný obchod na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Bol topmanažérom, diplomatom a politikom - poslancom NR SR, PZ Rady Európy a ako prvý Slovák v histórii viceprezidentom Parlamentného zhromaždenia NATO. Napísal viac ako dvesto komentárov, glos, esejí, štyri televízne inscenácie, scenár k filmu Začiatok sezóny a tri divadelné komédie.
Film Začiatok sezóny (1985) podľa jeho scenára získal druhú cenu na filmovom festivale v Portugalsku. V auguste 2008 mu vyšiel historický román Zóna nadšenia, ktorý mapuje príbeh priateľstva a lásky v rokoch 1968- 2008, v roku 2009 román Zastavte Dubčeka!, v roku 2010 zbierka poézie Deň do večnosti a román Kód 9, v roku 2011 román Sezóna potkanov a dnes krstí v Bratislave svoju novú knižku Posledná nevera.

Ovláda 5 svetových jazykov. Do politiky vstúpil v roku 2001 ako člen strany ANO. V rokoch 2002-2006 bol poslancom parlamentu, v roku 2004 vystúpil zo strany ANO a vstúpil do SDKÚ.


Na Vaše otázky odpovedal hosť
Jozef Banáš

 • Mohli by ste nám povedať pár slov o prestížnom PI klube, ktorého ste aj vy členom? (Milan STANO)

Milý pán Stano, je to klub - neoficiálny, v ktorom sa združujú tí najúžasnejší ľudia a som rád, že patrím k týmto chlapcom

 • Dobry den pan Banas. Velmi mam rad Vase knihy. Chcel by som vediet co si myslite o tom, že Martin Jurik verejne uraza Vas spisovatelsky talent? ‚Pripajam kusok z jeho recenzie na Vasu knihu Kod 9 "Suma sumárum, ak ste po lákavom úvode, kde sa tiež načrtáva fiktívny osud Ježiša Krista, očakávali napríklad napínavé hľadanie jeho hrobu, ktorého dôkaz by spôsobil prevrat náboženských dogiem, budete sklamaní. Problémom nie je proklamovaná kontroverznosť tém (tá je skôr vítaná), či miestami zjavné kopírovanie Dana Browna (posledná večera, motív Márie Magdalény). Kód 9 je vo svojej podstate len akousi naivnou, ezoterickou mydlovou operou, priam plytvajúcou nevyužitými symbolmi, s nádychom lacnej konšpiratívnosti a výrazne nespisovateľským, gýčovým štýlom. Dozvieme sa síce, že deviatka je najmagickejšie číslo a že sa k nemu zbiehajú všetky podstatné (i nepodstatné) dátumy, šifry i informácie. Reálne je nám to ale všetko úplne k ničomu. Dakujem (Jakub)

Milý Jakub, nepoznám tieto slová Martina Juríka, zopárkrát som sa s ním stretol a nič m i nepovedal, ale rešpektujem jeho názor. Želám mu, aby jeho knihy mali toľko čitateľov ako tie moje. Určite sa ho však na to opýtam. Ďakujem Vám za milé slová o Kód 9, už píšem pokračovanie - Kód 1

 • Dobrý deň,ja by som vás chcela veľmi pekne poprosiť o podpiskartu aj z podpisom a venovaním ale adresu na verejnosť nedávam máte nejaký kontakt kam napíšem svoju adresu?Vopred vám veľmi pekne Ďakujem.Dovidenia (Nika)

Milá Nika, ďakujem za milé slová, i ja Vám želám len to najlepšie.

 • Dobrý deň Pán Banáš,ja by som veľmi chcela podpiskartu od vašej dcéry Adely ale ja neviem naňu vôbec kontakt a na Facebooku je pod jej menom viacej dalo by sa to nejako cez vás zariadiť žeby ste mi dali nejaký kontakt na vás a napíšem vám tam adresu?ak áno moc Ďakujem.Dovidenia pekný deň :-) (Veňuška)

Milá Veňuška, napíšte Adelke na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Pekný deň

 • Zdravím, pán Banáš. Viem, že niektoré vaše knihy vyšli aj v preklade v zahraničí. V ktorej krajine ste najúspešnejší (okrem Slovenska, samozrejme) a ktorá z vašich kníh v zahraničí najviac bodovala? (Eva)

Milá evka, som rád, že moje knihy sa chytajú aj v zahraničí, v česku mi vyšli Zóna nadšenia, Kód 9 a Zastavte Dubčeka!, - viac info o mojich prekladoch do cudzích jazykov na www.jozefbanas.sk. Najúspešnejšou knihou za hranicami je Zóna nadšenia - Česko, Poľsko, Nemecko, Ukrajina, India.Želám Vám pekný deň

 • Videla som vás dneska v Teleráne chcelo sa vám vstávať?a dobrú knižku máte veľa úspechov prajem v živote!!! (Katka)

Milá katka, vstávam po celý život o 5,00 takže som to zvládol. Ďakujem za želanie, to isté prajem i ja Vám

 • Pozdravujem Jožko, mňa by dnes zaujímalo, do akej miery ovplyvňuješ obálky kníh (nemyslím len obrázky ako také, ale aj farby -minimálne pri troch knihách je šedý podklad a červená, resp. červenomodrá farba jasná), zdá sa mi to len, alebo si dávaš záležať aj na symbolike farieb? vzhľadom na to, že pár poviedok z Poslednej nevery už poznám, tak aj tentokrát mi príde v súlade s textom :) (Andrea)

Ahoj Andrejka, dúfam, že sa Ti darí - zajtra o 16,00 mám besedu v Panta rhei Au Park Košice, ak Ti to výjde, príď. Obálky tvoria grafici a výtvarníci v Ikare, ale isteže mám i ja možnosť ich ovplyvniť. Fotky na ostatné dva tituly mi robil výborný fotograf Peter Frolo a mám pocit, že sa mu vydarili. Som rád, že si sa ozvala.

 • Dobrý deň prajem,ja nemám otázku iba vám chcem zaželať v živote aby sa vám darilo,aby ste boli šťastný,zdravý a aby vás všetko zlé obchádzalo a samozrejme aby sa vám splnilo všetko po čom túžite!!!Pozdravujem vás :D (Veronika)

Veronika ďakujem

 • Pán Banáš, aký je Váš názoz na vývoj v Europskej únii ? A ako to bude podľa Vás vyzerať s eurom? Ďakujem za odpoveď. (Katarína)

Nie som až taký skeptik, verím európskej jednote, únia je najlepší spôsob ako predchádzať konfliktom - všetky veľké svetové konflikty totiž vzišli z Európy. Verím v rozum európskych politikov. Euru by pomohlo keby boli najmä nemecké a francúzske banky menej nenažraté a keby európski politici boli bankami menej korumpovaní. Hádam sa toho dožijeme.

 • Dobry den pan Banas, dokedy sa chcete venovat pisaniu? Pekny den prajem este! (Marcela)

Milá Marcelka, každá kniha je napísaná len vtedy, keď je prečítaná, takže dokiaľ budú ľudia moje knihy čítať, dotiaľ ich budem písať. Povzbudzuje ma, že ich čítajú stále viac.

 • Kde mate dnes ten krst? a pride aj Adela? Pozdravujem vasu manzelku! (Peter)

Obe sľúbili, že prídu, hotuje sa na krst celý rad príjemných ľudí, Oľga a Katka Feldekové sú garanciou kvality, myslím, že bude dobre.

 • Co robite, ked nepisete? (Suzi)

Som aktívny človek, ale moje najobľúbenejšie mimopísacie aktivity sú rodina, čítanie, šport, záhrada a cestovanie. Naposledy som bol v súvislosti s románom Kód 1 v Kašmíre a do Indie sa hotujem na jeseň opäť - pozvali ma na turné v súvislosti s prekladom románu Zóna nadšenia do jazyka hindi

 • Pekny den prajem, gratulujem k dalsiemu kniznemu kusku. Chcem sa opytat, co vas caka este dnes okrem krstu? (Lucia)

Ďakujem. Nestihol som ráno poliať záhradu a tak to musím dobehnúť. Musím tiež dopísať XIII. kapitolu románu Kód 1, ale najmä sa teším an kamarátov a na krst knihy.

 • Chystate sa niekam na dovolenku v lete? (Pavol)

Boli sme s manželkou pred tromi týždňami v nádhernom Dicomane v Toskánsku neďaleko Florencie, v lete budeme tri dni spolu celá rodina pri príležitosti 40 výročia nášho sobáša a inak sme doma.

 • Dobry den pan Banas, co hovorite na to, ze sa Adela dala naspat dokopy s Petom Modrovským? Myslite, ze im to uz vydrzi navzdy? :) (Martin)

Peťo je sympatický muž, ako každý otec želám dcéram len šťastie a želám ho i Peťovi možno v akomsi zastúpení jeho otca, takže dúfam, že im to vydrží.

 • Jozko, milujem Vas naviac na svete, rada by som si dat podpisat knihy od Vas, kde Vas mozem nablizsie zastihnut? (Evicka)

Milá Evička, ďakujem za potešujúcu správu, budem o nej informovať aj manželku, dúfam, že sa poteší. Neviem odkiaľ ste, ale ak z Východu, príďte zajtra do košíc, dnes ma chytíte na krste Poslednej nevery, inak sú všetky moje aktivity na www.jozefbanas.sk

 • Dobry den, rada by som sa Vas spytala na Adelu. Vasa dcera je najuspesnejsia slovenska moderatorka. Pomahali ste jej nejak aby sa dostala tam kde je alebo bola "sama za seba" a riesila si vsetko sama? Dakujem za odpoved a prajem pekny den :) (Bell)

Milá, ý Bell, nazdávam sa, že Adelke, ale i staršej Márii paradoxne pomohlo neľahké detstvo, keď sa pohybovali v cudzom jazykovom i mentálnom prostredí. Pamätám si, keď obe dcéry prišli z rakúskych škôl do slovenských, boli v šoku. V Rakúsku je študent učiteľovi partnerom, na školách sa diskutuje, u nás - zdá sa mi, je študent považovaný za pasívneho príjemcu učiteľovej pravdy a to nie je dobré. Tiež manželka - sama je výtvarníčka, viedla obe deti k tvorivosti. A ešte niečo - nikdy sme nezabudli deti pochváliť. A máte recept na úspech. Želám pekný deň.

 • Zdravim, ako vnimate vasho zatka? :)) Peta Modrovskeho? Neprekaza vam ta jeho kauza? (orol)

Ďakujem za otázku, Peťo je mladý muž - aspoň ja ho tak vnímam, ktorý si vie v živote poradiť. Jeho kauza? Oľutoval to, ale využijem Vašu otázku - čo je to za spravodlivosť, keď za vreúško dajakej nepodstatnej drogy (nevyznám sa v tom) môžte íť do väzenia na tri roky a mladík, ktorý opitý za volantom zabije dve dievčatká dostane iba dva?...

 • Zdravím Vás pán Banáš, akú máte spätnú väzbu na Vaše knižky od Adely? Radíte sa s ňou, konzultujete niekedy? (Eleonóra)

Niektoré knihy Adelka číta, ale poslednú - Poslednpú neveru nečítala. Skôr sa radím s manželkou, ktorá je prvým a tvrdým kritikom mojich kníh. Takže Adela nemá na mojich knihách žiadnu vinu...

 • Ahoj, Jozef, kedy Ťa zas uvidíme na predvádzačke v Piešťanoch? (Marta Dvořáková)

Ahoj mMrtuška, ako sa darí Chiraňáčkam a Chiraňákom? Ešte raz vďaka za skvelú atmosféru počas mojej ostatnej besedy. Vedúca Kursalonu čosi spomínala, že ma tam pozvú, do Piešťan rád prídem kedykoľvek, plánujem v novembri tvorivý pobyt. Ak aj budem súkromne, ozvem sa a podebatujeme. pozdravujem všetkých.

 • Dobry den pan Bans,mam velmi rada vase knihy, kde beriete inspiraciu? (KALUDIA)

Ďakujem, inšpiruje ma život a najmä významné osobnosti histórie. Moja obľúbená téma je vzťah mocných a bezmocných, čo sa vo všetkých mojich knihách prejavuje. Posledná poviedková kniha Posledná nevera, ktorá vyjde dnes, je tiež zväčša opísaná zo života.

 • Co si myslite o svojej dcere Adele? ste na nu hrdi? co si mysite o sposobe zivota akym zije? (Lucia)

Adelka žije dva životy - jeden úplne normálny, skromný a nenápadný - viete o dajakých jej škandáloch? a druhý - mediálny, ktorý vytvárajú o nej médiá. Veľmi často sú tieto životy odlišné. Som na ňu rovnako hrdý ako je hrdý každý rodič na svoje dieťa, pokiaľ sa vie so životom popasovať. Rozdiel medzi úspešnou učiteľkou a Adelou je len v tom, že učiteľka nie je v médiách.

 • chceli by ste vnucatka? (Martina)

Mám nášho anjelika - vnučku Natali od staršej dcéry Márie a zaťa Paľa, žijú v Prahe a často sa s nimi spolu tešíme. Jasné, že by sme prijali aj dajaké vnúča od Adelky, to však už ja neovplyvním.

 • Zdravim vas,tesim sa z vasej novej knihy,urcite si ju hned kupim. Uz mate v hlave aj dalsi namet na knihu,ci zatial nie? (Julo)

Milý Julo, ako som povedal - pracujem naplno na pokračovaní mojej nnajúspešnejšej knihy Kód 9, bude sa volať Kód 1 a bude to prvý slovenský román dokumentovaný fotografiamai. Viac sa o ňom dočítate na www.jozefbanas.sk. Vyjde na rok na jar a bude to "pecka".

 • Dobrý deň pán Banáš, zaujíma ma dôvod Vášho odchodu z politiky? (Juraj)

Asi dva dôvody - už ma tam nechceli oni a ja som nechcel ich.

 • dobrý deň. Velmi sa stotoznujem s Vasimi nazormi a postavou. Dat si s Vami pivo by bolo pre mna poctou... Kam chodite na pivo? :) (kolo)

Ďakujem rád debatujem s ľuďmi, napíšte mi na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , pozývam vás na pivo.

 • Dobry Den p.Banáš Chcem sa len opytat co je na tom pravdy ze ste bol tajny spolupracovniik STB pod tajnim menom LOTOS .. nelutujete to odstupom casu ? (DION)

Milý Dion, ďakujem za otázku, že som bol spolupracovník tvrdí o mne ŠtB, pokúšal som sa dokázať nepravosť môjho údajného podpisu v mojom spise, pán Langoš mi to však znemožnil(akiste vedel, že nie je môj). Ak máte 500 eur a zainvestujete do detektora lži, som pripravený sadnúť si naň okamžite. Ešte dovoľte poznámku - zdá sa mi, že tu niekto zámerne a systematicky hovorí len o akýchsi spolupracovníkoch a o eštébákoch sa mlčí. Píšem o týchto veciach v románoch Zóna nadšenia a Sezóna potkanov, ak chcete vedieť viac, rád sa s vami stretnem

 • Moc sa teším ma Vašu novú knižku, ktorú si samozrejme kúpim, ale chcela by som vedieť, kedy asi dopíšete "Kod 1" a môžete aspoň na okraj prezradiť o čom bude? (Anna)

Milá Anna, budú v ňom tí istí hrdinovia ako v Kód 9, bude o hľadaní stôp po Ježišovi, židoch a kresťanoch v Indii a najmä v Kašmíre. Pokúsim sa na základe doteraz nepublikovaných materiálov rekonštruovať stratené Kristove roky. Je zaujímavé, že v Novom zákone sa o Ježišovom živote nedozviete takmer nič a kresťanom to nevadí. Ale román nebude len o tejto téme, bude najmä o láske. Spoľahnite sa , bude to pútavé.

 • Pan Banas, prave citam Vasu knihu Zastavte Dubceka, predtym som citala aj ostatne, ale kedze tato ma aj historicke vsuvky, velmi to pomaha pri pochopeni suvislosti a doby v ktorej sa odohrava...a naozaj podnecuje aj hladat pravdu :-) Dakujem Vam za skvele knihy a prajem vsetko dobre a vela inspiracie do dalsej prace. (Danka)

Milá Danka, ďakujem za pekné slová, odporúčam Vám prečítať si Zónu nadšenia, je podobne písaná ako romá n o Dubčekovi. A pravdu budem hľadať ďalej.

 • aky je tvoj nazor na komunistov (ladislav tarci)

Počas prednášky na univerzite v Zurichu som dostal túto istú otázku. Postavil som sa pred študentov a povedal: Jeden z bývalých komunistov stojí pred vami. Nastala úžasná debata. Som presvedčený, že keby na mojom mieste bolo 100 slovenských sopisovateľov - bývalých členov KSČ, tak by to zapreli. Ako som sa dostal do strany podrobne popisujem v románe Zóna nadšenia. Zásadne: odmietam tvrdenie, že každý komunista je zlý a každý nekomunista dobrý, rovnako ako neplatí, že každý kto chodí do kostola je dobrý a kto nechodí je zlý. Tvrdím, že tí, ktorí boli slušní za totality, sú slušní i dnes, tí, ktorí boli za totality lumpi, sú nimi i dnes. A platí to aj o dnešných mladých majiteľoch pravdy, tí najväčší mladí šplhúni v demokracii by boli rovnakými šplhúňmi aj v totalite.

 • Ahoj Dodo, som hrdý na to, že som sa stretol so spisovateľom a skvelým človekom o ktorom sa raz budú učiť študenti na školách, držím palce T. B. :-) (T.B.)

Mil T.B. som hrdý, že sme priatelia a držím Ti vo všetkom, čo budeš v živote robiť všetkých desať prstov. Ale to ty dobre vieš. Pozdrav rodičom.

 • Pán Banáš, úprimne, obdivujem vás. Chcem sa spýtať, či vám nesekol niekto po prstoch za vaše knihy a úžasné postrehy v nich? Podľa mňa by ste potrebovali ochranku, či nie je to také horúce? Ďakujem za odpoveď... (Karol)

Zatiaľ boli na mňa iba hrudbé slovné útoky najmä za román Kód 9, ale som zvyknutý. Naviac som sa istý čas venoval aikidu a keby bolo najhoršie, viem celkom dobre utekať.

 • Zdravim Vas. Pred 10 rokmi som sa s Vami stretla na jednom kurze anglictiny (Canadian summer school). Pamatate si na toto obdobie? Chcem sa spytat, ci v zdokonalovani jazyka pokracujete a ci si pamatate ako sa po anglicky povie "maturita" (to sme tam riesili v kruhu pri stole s lektormi :-) - a nepozerat do slovnika poprosim :-) Prajem pekny zvysok dna a vela uspechov do dalsieho zivota. S pozdravom Nika z Bratislavy (nika 29)

Milá Nika, pravdaže si pamätám, bol to krásny týždeň v Modre a veľa mi dal. Nielen v angličtine, ale vo všetkom sa snažím zdokonaľovať, pretože mojim životným heslom je byť dnes lepším ako som bol včera.High school diploma?

 • zdar Jozko, ja len ze od 14.-17.6 su na Myjave folklorky a mas hodne rocnikov zameskanych - tak nevymyslaj a dondi kuknut. palene dam chladit :-). takze - moja otazka - dojdes kuknut? :-) (Igor z myjafskych kopanic)

Ahoj Igor, zasa mi to nevyjde - budem na knižnom veľtrhu v Ostrave, ale zavolám a dohodneme návštevu na Košariskách, myšlienka napísať román o Štrefánikovi je veľmi intenzívna. Drža sa.

 • Dobrý deň chcem sa spýtať čo Vás motivuje k pisaniu. Dakujem (miska)

Milá Miška, písanie je pre mňa práca na sebe. Považujuem písané slovo za omnoho silnešie ako hovorené - preto máme toľko "kecalov", kultivuje ma a posúva. Ak si moje myšlienky ešte aj ľudia prečítajú a tiež ich posunú, je to úžasný pocit.

 • pan Banas podporujete stale komunistov? (peto)

Nie. Môj názor na komunistov som napísal vyššie

 • coze ste sa tak rozpisali, nestacim kupovat aj posledna bude taka dobra? (maslenova)

Milá pani Maslenová, písanie je moja práca a nemyslím si, že napísať jednu stranu za den - tak to vychádza, je taký úžasný výkon. Každý, kto chodí každý deň do práce, pracuje viac ako väčšina spisovateľov.

 • Ahoj Jožko, patríš k ľuďom, ktorým išla bezvadne práca obchodníka v zahr. obchode, bol si úspešný diplomat, známy politik avšak v ostatnej dobe sa Ti najviac asi darí v umeleckej tvorbe - písaniu kníh a divadelných scenárov. Už si rozmýšľal, že zložíš aj nejakú básničku, ktorá by sa dala zhudobniť? Som rada, že sa s Tebou osobne poznám. Pozdrav doma. (Marianna)

Ahoj Marianka, akoby si mala intuíciu, vydal som aj knižočku "Deň do večnosti", v ktorej sú moje básne. Rád Ti ju najbližšie venujem. A niektoré sa zapáčili jednej slovenskej speváčke a chce ich zhudobniť. Inak spievam jednu svoju pieseň sám s gitarou, keby si bývala aspoň na prvom poschodí prídem za Tebou a dám ju pod balkónom...

 • pan Banas, co hovorite na to, ze vasa dcera teraz chodi so Stefanom Skrucanym? (tony madalo)

Pišta je môj kamarát a rád ho budem mať v rodine

 • Uvádzanie knihy na trh „krstom“ je pre kresťanov nedôstojné. Nič Vám nevnucujem iba Vás upozorňujem. Prajem pekný deň (Henrich)

Milý pán Henrich, rešpektujem Váš názor, ale ste si istý, že kresťania nekonajú horšie skutky ako je "krstenie" kníh? Čo samotný krst novorodencov, proti ktorému bol sám Ježiš Kristus? Prečítajte si román Kód 9. Želám Vám všetko dobré.

 • Pán Banáš, dosť dlho nám trvalo než sme Vás začali po Vašom pôsobení ako politika akceptovať ako spisovateľa ale Vaše vyjadrenia na adresu Slovákov v shouw Krausa nás šokujúco odrovnalo stratili ste časť svojich čitateľov Vám je to však asi jedno (Sllávik)

Milý pán Slávik, vyjadril som sa v tom show kriticky aj na adresu Čechov, to tam však vystrihli. Za svojimi slovami si však stojím, iba nerozumiem, kde ste prišli na to, že boli šokujúce na adresu Slovákov? Boli pochvalné na adresu Čechov a trpko pravdivé na adresu Slovákov. Viete mi uviesť meno aspoň jedného Slováka, ktorý je vo svete natoľko známy ako Dvořák, Janáček, Smetana, Aleš, Komenský, Hus, Masaryk, Čapkovci, Kafka, Seifert, Forman a desiatky ďalších? Budem šťastný keď sa Vám to podarí. Vážim si vašu otvorenosť, toto je téma, ktorá by sa mala na Slovensku viac debatovať. S vďakou a rešpektom.

 • ako znamy karaterista, neplanujete napisat aj knizku z tohoto prostredia? (tony madalo)

Mily Tony Mandalo, tvoje umelecké meno mi napovedá, že sme asi kolegovia. Okrem karateristiky sa venujem aj žonglovaniu s jedným pomarančom a chystám sa o tom napísať esej.

 • aky mate recept na depresiu a uzkost? (ficko)

Práca

 • takze vy nie ste karaterista, ale aikidista? neuvazujete, ze napisete knihu z tohto prostredia? (tony madalo)

A ešte napíšem príručku o správnom štúraní v nose

 • Dobry den p. Banas, prajem vsetko dobre, vela sil a tvorivych napadov. Uz sa tesim na Vasu novu knizku. Vas Kod 9 je mojou zvlast oblubenou, mohla som si opat "zacestovat" na miesta, ktore som kedysi navstivila. Chcela by som sa informovat, kde a kedy mate dnes krst novej knizky? Je aj s ucastou verejnosti? Dakujem. (Marta)

Milá pani Marta, krst je pre pozvaných, ale skúste, prihláste s au mňa, budem tam skôr.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk