Poskytnuté rozhovory - výber

Jozef Banáš: Som v kompletnom a milom ženskom zajatí

on . Posted in Rozhovory

Prvým čitateľom spisovateľa Jozefa Banáša býva zvyčajne manželka. Ako vraví, jej názor si pozorne vypočuje.

Mužské postavy sú o mne

"Nedávam jej čítať rozpísané veci, iba hotové. Stáva sa, že po prvých stránkach nemá chuť čítať ďalej. Aj Kód 9 prestala čítať na začiatku a pozrite, je to moja najpredávanejšia kniha, výborne sa chytá i v Českej republike," hovorí spisovateľ, ktorému sa lepšie ako mužské postavy, píšu práve ženské. Vysvetlil to logicky: "Pretože každá mužská postava je v podstate o mne. Autori (aj autorky) totiž vkladajú do postáv svoje myslenie, predstavy, pocity, emócie... A tak som pri popisovaní ženských postáv nezaujatejší a slobodnejší."

V milom ženskom zajatí

Otázku, či mu vo vlastnej rodine, v ktorej je obklopený ženami (manželka, dve dcéry a vnučka) niekedy nechýbal mužský člen, Jozef Banáš spresňuje: "A ešte s nami žije svokra, máme aj mačku, Adelka má sučku, takže som v kompletnom milom ženskom zajatí." Okrem toho vyrastal s dvoma sestrami. "Mám pocit, že všetky tieto skutočnosti mi umožnili spoznať ženskú dušu o čosi lepšie ako keby som sa pohyboval v prevažne mužskej spoločnosti." Podotýka, že kamarátov má dostatok - príležitostných, ale i takých, s ktorými kráčajú v oddanom a obetavom priateľstve po celý život. "Väčšinou sú to aj kamaráti mojej manželky, čo je skvelé."

Neha, empatia, láskavosť...

Na ženách sa mu páči všetko, ale predovšetkým to, čo ich odlišuje od mužov. Banáš vymenúva: "Neha, empatia, láskavosť, úsmev, oči, ústa, prsia, chôdza, ale najmä podstatne vyššia miera vnímania vecí duchovných."

Vernosť je ideálna

Jedna z jeho kníh má názov Posledná nevera. Ide o jeho prvú poviedkovú knihu, ktorá vyjde tento rok v júni. Venovaná je večnej a obľúbenej téme - vzťahom medzi mužmi a ženami. Aký názor na neveru má Jozef Banáš? Dá sa prepáčiť, môže existovať? "Samozrejme, že ideál je manželská vernosť, ale kto je už ideálny," odpovedá a dodáva: "Považujem za totálny nezmysel rozvod, ak sa jednému z manželov nevera pritrafí. Iné samozrejme je, ak sa stane normou."

Diktafón vo vrecku

Na cesty si spisovateľ so sebou často berie diktafón. V Kašmíre sa mu úplnou náhodou podarilo potajomky nahrať moslimský pohreb, ktorý bol filmovať prísne zakázaný. Nahrával aj iné zvuky, napríklad koniec ramadánu či meditáciu s mníchmi v kláštore Tiksi. Pri písaní mu to pomôže osviežiť spomienky, ktoré hodlá použiť v pripravovanom románe Kód 1.

Jozef Banáš je spisovateľ, scenárista a publicista. Dovedna vydal už pätnásť kníh.

Text: Dana Závadová pre oŽene.sk, 7.5.2012

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk