Publicistika - výber

SITA: Banáš v Kóde 1 poukazuje na pokrytectvo katolíckej cirkvi

on . Posted in Publicistika

SITA, 27.júna 2013
Spisovateľ voľné pokračovanie bestselleru Kód 9 (2010) vydá v septembri.

Úspešný slovenský spisovateľ Jozef Banáš prichádza po troch rokoch od vydania bestselleru Kód 9 s voľným pokračovaním, ktoré nazval Kód 1.
V dokumentárnom románe predostrie mnohé kontroverzné otázky a poukazuje na to, na akom učení bola postavená pôvodná Kristova cirkev a kam sa vďaka niektorým jej predstaviteľom dostala dnes.
Autor je pripravený na to, že ho možno odsúdi katolícky klérus, no neprekáža mu to, keďže podľa neho odsúdil aj Ježiša Krista. "Keby som mal jedným slovom charakterizovať Kód 1, je to o pokrytectve," vysvetlil na dnešnom stretnutí s novinármi.

"Nie je proti kňazom, ale proti zlým a nehodným kňazom. Kňaz sa vmontoval medzi Boha a človeka," dodal autor, ktorý si myslí, že katolícku cirkev treba reformovať. "Dostala sa na hranicu, čoho sme na Slovensku boli svedkami pri kauze Bezák," uviedol.

Banáš je presvedčený, že strach z hriechu za porušenie vatikánskych dogiem, ktoré sú opakom Kristovho učenia, spôsobuje latentnú neurózu kresťanov. "Termín hriech sa v evanjeliách nevyskytuje, Kristus nikdy žiaden hriech nespomenul," uviedol autor, ktorý v rámci práce na knihe precestoval Indiu.

V románe prezentuje svoj názor, že Vatikán v záujme svojej moci zneužil Krista a postavil jeho učenie na hlavu. Okrem iného kladie otázky ako: Zomrel Ježiš skutočne na kríži? Je socha meditujúceho Krista sochou z Kristovho hrobu v Šrínagare? Komu patrí záhadný sarkofág židovského svätca z prvého storočia v kašmírskom Šrínagare a odtlačky chodidiel s jasnými stopami po jazvách? Má židovská Dávidova hviezda pôvod v Indii? Splnilo sa Budhovo proroctvo o príchode bieleho proroka 500 rokov po ňom?

Samotný príbeh je fikciou, ale mnohé opisované udalosti sa opierajú o reálne fakty zdokumentované fotografiami a mapami, ktoré sú súčasťou knihy. Banáš čitateľa vyzýva, aby kráčal k Bohu svojou vlastnou cestou oslobodenou od náboženských dogiem. "Dnes treba jasne povedať, že máme dve kresťanstvá - jedno Kristovo a druhé vatikánske," vyjadril sa.

Zdôrazňuje tiež, aké dôležité je mať vieru v seba. Autor, ktorý pred napísaním Kódu 1 prečítal približne 50 kníh súvisiacich s touto tematikou, má so svojou novinkou veľké plány. "Dovolím si tvrdiť, že takáto kniha na tému Kristus v Indii ešte nebola napísaná," vyhlásil.

Podľa jeho slov počul prirovnanie, že je slovenským Danom Brownom, ktoré by chcel pozmeniť. "Ja mám ambíciu, aby sa hovorilo, že Brown je americký Banáš. A ja vám vravím, že s touto knihou sa mi to podarí," uzavrel. Kód 1, ktorý má na obálke Krista v lotosovom sede, oficiálne pokrstia 12. septembra.

Archívne foto: Ikar/Ramon Leško

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk