Každý z vás raz môže byť prezidentom

on . Posted in Zaujímavosti

Idioti v politike

Blížia sa Prezidentské voľby 2019. Opäť jedno z mnohých ďalších rozhodujúcich období v živote našej vlasti.
A tak nebude na škodu trochu si priblížiť kľúčové pasáže z poučnej knihy Idioti v politike, ktorá vyšla už pred 11 rokmi.
Ukážky budeme uverejňovať priebežne, dnes o prezidentoch. 
Pre zaujímavosť si môžete pozrieť aj toto trefné video.
Príjemné čítanie.

 

O prezidentoch

G.W.Bush: Každý z vás raz môže byť prezidentom

Aj keď sú ústavné právomoci kráľov či prezidentov na Slovensku, v Nemecku, Maďarsku alebo vo Veľkej Británii malé, formálne sú prvými občanmi svojich krajín. Prezident či kráľ majú veľa dôležitých povinností. Jednou z najdôležitejších je nerobiť svojej krajine hanbu. Kráľ i prezident sú reprezentantmi krajiny a stačí, keď sa z nich smejú doma. Prezident by si nemal mýliť Slovinsko so Slovenskom, Irak so Sýriou, balkón s Balkánom ani Benedikta s Dominikom. Rovnako by nemal oslovovať svojich hostiteľov nesprávnymi menami, ako sa to kedysi podarilo prezidentovi Nemecka Heinrichovi Lübkemu počas návštevy Madagaskaru. Ten oslovil domáci prezidentský pár slovami: „Vážený pán prezident, vážená pani Tananarive“ zrejme netušiac, že Tananarive je madagaskarské hlavné mesto.

V inej africkej krajine začal svoj príhovor takto: „Dámy a páni, milí negri.“
Vyjadrenia prezidenta Lübkeho vyvolávali svojho času v Nemecku také salvy smiechu, že aj povojnová obnova krajiny bola hneď veselšia. Bavorský rozhlas vďaka nemu zrušil pravidelné vysielania humoristickej relácie „Bavorská strelecká spoločnosť“ s odôvodnením, že autori dostávali honoráre prakticky zadarmo. Nemuseli nič vymýšľať, len citovali svojho prezidenta.

Zdá sa však, že absolútne najobľúbenejším terčom humoristov celého sveta, a najmä svojej krajiny bol predovšetkým prezident USA George Walker Bush. (Po slovensky Juraj Chodec Krík). Kým za prezidenta Clintona sa Američania obávali každého okamihu, keď prezident otvorí rázporok, za Busha sa údajne báli, kedy otvorí ústa. Zlé jazyky hovoria, že dôvodom toho, prečo sa George dal na politiku je, že v Texase nenašiel naftu. Keď mu vraj pri návšteve Moskvy navrhli, aby navštívil Leninov hrob, odmietol s tým, že on bol vždy fanúšikom Beatles.

Jay Leno tvrdí, že na otázku, čo hovorí na to, že zakrátko oslávi sto dní v úrade, prekvapený prezident odvetil: „Sto dní? Bože ako ten rok ubehol.“
Pri preberaní čestného doktorátu Univerzity v Yale, sa Juraj Chodec Krík prihovoril študentom slovami: „Tým najlepším chcem zablahoželať a tým najslabším odkazujem – každý z vás raz môže byť prezidentom.“
Prezident Kennedy si pochvaľoval svoju prácu takto: „Je to dobré. Plat mám slušný a do práce môžem chodiť pešo.“

Z knihy Idioti v politike.

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk