Ohlasy na román Prebijem sa! Štefánik

on . Posted in Zaujímavosti

Je dobré, ak knihy rezonujú, podnecujú diskusiu, nútia premýšľať a zamýšľať sa nad rôznymi aspektami života. Jozef Banáš také knihy píše a ako odznelo aj na besede na Bibliotéke z úst moderátora, Jozef rád „provokuje“, podpichuje, núti premýšľať, čo je naozaj pravda a ako to bolo. Jednoducho, snaží sa čitateľov viesť aj ku kritickému mysleniu, ktoré je v dnešnej dobe také potrebné.

Toto všetko dokazuje aj novou knihou Prebijem sa! Štefánik, na ktorú chodia najrôznejšie ohlasy a reakcie. Pozitívne, pochvalné, ale aj kritické. „Som vďačný za každú reakciu a rád s ľuďmi o tom diskutujem, pretože len tak sa môžeme posúvať ďalej. Niečo nové sa naučiť, dozvedieť, rozšíriť si obzory,“ tvrdí Jožko Banáš.

Prinášame vám niekoľko zaujímavých reakcií na jeho knihu Prebijem sa! Štefánik. Priebežne ich budeme dopĺňať. 

  

Ohlasy na román Prebijem sa! Štefánik

 

Jozef Banáš: Prebijem sa! Štefánik Muž železnej vôle

Banáš je úspešný autor a pri tejto knihe opäť preukázal, že vie správne vybrať hrdinu svojho románu a prísť s knihou na trh v čase nanajvýš aktuálnom. To sa týka predovšetkým tohto románu o Štefánikovi. Neznamená to však, že by sa stal čitateľ obeťou autorovej špekulácie na úspech a nedostal to, čo očakáva. Prebijem sa! je dokumentárny román, v ktorom autor, samozrejme, využíva právo fabulovať, ale ponúka nám hrdinu vo všetkých farbách spektra, čo privíta i čitateľ, ktorý osobu Štefánika vníma hlbšie ako len z útržkov informácií v médiách či poznatkov, ktoré mu ostali v pamäti od školských čias. Banášov hrdina je človek z mäsa a kostí a román je príspevkom k spoznávaniu osobnosti Štefánika i jeho zápasu o našu národnú existenciu.

FRANTIŠEK JEDINÁK, senior aktívny v samospráve i spoločenskom živote svojej komunity

 

 ***


Jozef Banáš: Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle

knihu o jednom z najcharizmatickejších hrdinov slovenských dejín je zaiste veľká výzva. V jeho životopise je toľko záhad, nevysvetliteľných súvislostí a kontroverzií, že si to od autora vyžaduje nielen dlhodobé študijné nasadenie, ale aj nezvyčajný zmysel pre historicitu i pre osobnostnú projekciu historickej postavy. Banáš sa však odvážil napísať dokonca dokumentárny román o zložitom človeku v ešte zložitejšom období, v čom nemá ani predchodcov a zrejme dlho nebude mať ani nasledovníkov. Možno sa niekomu bude zdať, že protirečivá postava Štefánika sa utápa v presile historických faktov, pikantérií a ideologických premís, nad ktorými sa netýči ako monument, ale svojou titanskou vôľou sa doslova prebíja kalnými vodami do najvyšších sfér vtedajšej sociéty a politiky sťa onen „človek milión“. Banášovi v každom prípade treba priznať, že sa mu cez postavu Štefánika predsa len podarilo nájsť modus vyváženia vtedajšej slovenskej malosti s civilizačnými vrcholmi začiatku 20. storočia, v ktorom to s neznámym Slovenskom mohlo dopadnúť oveľa horšie, a v mnohom tak naznačiť aj ďalšie pokračovania štefánikovskej knižnej odysey, ktoré tomuto velikánovi a tvorcovi moderných slovenských dejín dlhujeme.

ALEXANDER HALVONÍK, literárny kritik

 

 ***

 

„Prebijem sa! Štefánik“ sa číta jedným dychom

Knihy čítam celý život, ... v našej rodine to bola samozrejmosť. Moja generácia sa o Štefánikovi v škole neučila. Neskutočné, ale je to tak! Neviem si spomenúť za posledné roky titul, ktorý ma tak "uniesol", ako Štefánik ! Je to kniha, ktorá nemá na našich pultoch konkurenta ! Čítajte, neoľutujete, .. zistíte množstvo nových informácii ! Takú knihu, ako je Váš Štefánik som nečítala ... neviem koľko desiatok rokov !! Podotýkam, že čítam celý život...

Milina Benecova

 

***

 

Krásne a pútavo napísaná kniha, ktorú len ťažko pustíte z ruky kým ju neprečítate. Je smutné, že väčšina dnešnej mládeže ani nevie kto to bol Štefánik! Mať tú moc, dám túto unikátnu knihu, ako povinné čítanie a nielen študentom ale aj politikom! Pán Banáš je skvelý spisovateľ a hlavne Človek!

Eva Jackuliaková

 

***

 

Vazeny pan Banas! 

Dakujem,ze ste sa podujal spracovat tematiku Generala Stefanika a napisal knihu Prebijem sa!,Temu Ste vyborne zvladol, kniha je vydarena,myslim,ze lepsie spracovana tematika ako od pani Solcanskej:General. 

Nakolko sa nasa mlad velmi malo uci pravdu z dejin pocas skolskeho obdobia som rad ze si mozu precitat takuto literaturu nasich dejin.Mnacko ktory bol komunista tiez prispel k poznavaniu nasej minulosti,ktoru som sam prezil a videl ako sa pravda deformovala, lebo som to obdobie prezil.Isto ako student ste bol na organizovanych pochodoch na Bradle v v 60-70tich rokoch.Skoda ze ste nezazil slovensky vidiek,jeho koloktivizaciu-bola by to dobra tema pre maldez lebo neveria ze to tak bolo ako bola prezita skutocnost ktora bola aj subjektivne potencovana.Drzim Vam palce aby Ste zostal zdravy a napisal vela zaujimavych knich pre Slovakov o Slovakoch zijucic na Slovensku i vo svete kazdeho poznavanie z jeho vlastneho poznavajuceho uhla.preto Vam este raz dakujem a prajem pokojne Vianocne sviatky s prichodom ocakavania a narodenia Jezska .Vsetko najlepsie v Novom Roku 2019 nech sa Vam dari pri pisani -prajem Vam vnucence,ktore Vam daju dalsiu energiu,lasku,vytrvalost a zivot prinesie zmysel zivota. 

S pozdravom Lenhardt

 

***

 

Dobrý deň, pán Banáš,
ďakujem za knihu Prebijem sa. Veeeľmi dobrá. Zaujímavé informácie o Štefánikovi, ale aj o iných osobnostiach a dianí súvisiacom so vznikom republiky. Prudko čitná od začiatku do konca.
Ďakujem za Vašu prácu.

S pozdravom, Kuchtová

 

***

 

Kniha Štefánik je úžasne napísaná, je skvostom v našej rodine. Už si ju zakúpili skoro všetci moji známi, niekoľko ks cestovalo aj do Prahy. Ďakujeme vám za ňu a tešíme sa na Vašu ďalšiu tvorbu.

Janka Remperová, Banská Bystrica

 

***

  

Nie som fan FB ale po prečítaní vašej poslednej knihy ”Prebijem sa” som dostala silné nutkanie Vám napísať a poďakovať za Vašu knihu ako nikdy predtým. Nežijem dlhé roky na Slovensku ale Vaša kniha ma spravila hrdou Slovenkou. Ďakujem.

Ľubica z Atlanty 23.12.2018

 

***

  

Blahoželám a prial by som si aby sa toto dielko dostalo na školy ako povinná literatúra. Naše deti majú chabé znalosti našich dejín...

Erik Peržel 

 

***

 

Prajem dobrý deň pán Banáš,

S veľkým záujmom som si prečítal Vašu aktuálnu knihu o našom národnom velikánovi M.R. Štefánikovi. Som rád, že som sa o ňom dozvedel veci, ktoré prežil od jeho detstva, ako aj faktografiu jeho celého, aj keď krátkeho života.
Vlastne som si potvrdil niektoré, už viac menej vyblednuté spomienky na neho, ktoré mi ešte v rokoch 1944 - 45, kedy som ja mal 10 rokov, spomínal môj otec. Ja, ako radový občan našej republiky, považujem toto Vaše dielo za veľmi záslužné a len verím, že si ho s náležitou pozornosťou všimnú aj také inštitúcie, ktoré majú čo povedať a urobiť preto, aby sa štefánikovská filozofia života, vrátane jeho boja o vznik Československa, dostali do učebných osnov pre našich a žiakov a študentov v miere, ktorú si M.R.Štefánik právom zasluhuje.
Ťaživo na mňa zapôsobila kapitola č. 34, ale svojou podstatou aspoň ukázala, aký tŕnistý bol boj o svojbytnosť Slovákov. Nemalo by sa na to ani na chvíľu zabúdať. 

S pozdravom
Ladislav HOFIERKA -BA

 

***

 

Som zacitana do Vasej knihy. Velmi dobre sa to cita, je super...dakujem za ozrejmenie niektorych historickych udalosti. A Stefanik bol obdivuhodny!

Tatiana Salayová 

 

***

  

Súkeníková včera som dočítala, mala by to byť povinná literatúra... ja som doteraz o MRŠ vlastne nič nevedela...ďakujem!

Martina Kušnierová 

 

***

  

K Vašej knihe - je vynikajúca. Po literárnej stránke oceňujem štýl (učím slovenčinu), po historickej, že sa držíte faktov a neskĺzli ste k špekulatívnym a konšpiračným teóriám (učím aj dejepis).

S pozdravom Marina Košecká

 

***

 

Knihu Prebijem sa! práve dočítavam a nemám slov. Vynikajúco napísané, množstvo zaujímavých faktov a opisov, ktoré však autor pekne zasadil do príbehu, nenásilne a pritom sa človek všeličo dozvie. Dokonca som si googlil:-) Úplne so zatajeným dychom som čítal o stretnutí s Tolstým, či Masarykom. Bravo.
Dominik Renovský

 

***

 

Knihu som prečítal, pekne napísaná. Ten koniec, pád lietadla dávať za vine vetru. To je neskutočná drzosť. Takéto knihy, čo šíria klamstvo patria do ohňa. Tá moja tam skončila.

Martin Hyben

 

***

 

Vážený pán Banáš,
želám dobrý deň.
Čítam Vašu poslednú publikáciu o našom velikánovi M. R. Štefánikovi.
Chcem sa poďakovať za vynikajúci prístup pri spracovaní rozsiahlej témy.
Kniha by sa mala stať povinným čítaním pre našu mládež (a nielen pre ňu), aby si konečne uvedomila, čo všetko museli naši jedinci a národ postúpiť pre svoje zachovanie a identitu.
Vďaka, veľa tvorivých úspechov Vám prajem.

S úctou PhDr. Marta Sakalová, Bytča

 

***

 

Dobrý večer maestro. 

Ďakujem za vašu knihu Prebijem sa! Je úžasná. Pred jej vydaním som pravé do čítal dvojzväzkové vydanie spomienok od Samuela Štefana Osuského. Mám doma aj knihy od Františka Keleho, ale priznám sa, tie sa mi čítajú nejak ťažšie. Pán Banáš, je mi cťou vám čo i len napísať. Chcem vás poprosiť o láskavosť a informáciu. Je zmapovaná cesta M.R. Štefánika na Mont Blanc? Ďakujem za vašu odpoveď.

Zo srdečným pozdravom Roman Klinčúch.

 

***

 

Po dlhom čase som opäť čítala knihu o M. R. Štefánikovi. Mám rada históriu podanú formou románu, pretože autor v nej poľudští postavy, pričom doba a udalosti ostanú nadlho v pamäti. Ísť po stopách dejinných udalostí a faktov vyžaduje od autora nesmierne veľa práce, ale kniha zanechá v čitateľovi nezabudnuteľné poznanie lásky k vlasti a nesmiernu prácu jedného z najväčších osobností nášho národa, ktorú vykonal pri vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov po prvej svetovej vojne.

Mária Uhrová: Poklona autorovi 

 

***

 

Po prečítaní tejto knihy sa musím poďakovať autorovi za to, že mi umožnil v jednom diele získať takmer všetky informácie potrebné pre vytvorenie si názoru na postavu Štefánika. Na druhej strane je mi ľúto, že autor sa venoval skôr faktom a nie príbehu. Niektoré Štefánikove životné etapy sú vhodné námety napínavého, snáď neurazím "thrillera". Také dielo by chceli čítať masy a to nielen na Slovensku. Ešte raz, ďakujem za komplexné predstavenie postavy Štefánika.

Pavel Hornacek

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk