Ohlasy na román Prebijem sa! Štefánik

on . Posted in Zaujímavosti

Je dobré, ak knihy rezonujú, podnecujú diskusiu, nútia premýšľať a zamýšľať sa nad rôznymi aspektami života. Jozef Banáš také knihy píše a ako odznelo aj na besede na Bibliotéke z úst moderátora, Jozef rád „provokuje“, podpichuje, núti premýšľať, čo je naozaj pravda a ako to bolo. Jednoducho, snaží sa čitateľov viesť aj ku kritickému mysleniu, ktoré je v dnešnej dobe také potrebné.

Toto všetko dokazuje aj novou knihou Prebijem sa! Štefánik, na ktorú chodia najrôznejšie ohlasy a reakcie. Pozitívne, pochvalné, ale aj kritické. „Som vďačný za každú reakciu a rád s ľuďmi o tom diskutujem, pretože len tak sa môžeme posúvať ďalej. Niečo nové sa naučiť, dozvedieť, rozšíriť si obzory,“ tvrdí Jožko Banáš.

Prinášame vám niekoľko zaujímavých reakcií na jeho knihu Prebijem sa! Štefánik. Priebežne ich budeme dopĺňať. 

  

Ohlasy na román Prebijem sa! Štefánik

 

Velky zazitok a poznanie dejinnych suvislosti. 

Je velkym zazitkom a obohatenim citat tuto knihu, dozvedela som sa vela dejinnych suvislosti. Kniha ma velmi potesila, vdaka, doporucujem vsetkym, co sa chcu dozvediet viac o situacii Slovakov na prelome 19-20 storocia a o dolezitosti vzniku Ceskoslovenskej republiky.

Oľga Zelmanová 

 

***

 

Vďaka autorovi
Knihu som prečítal takpovediac jedným dychom. Ako ostatné diela spisovateľa J. Banáša je nielen zaujímavo napísaná ale aj poučná. Doporučujem každému, kto sa chce dozvedieť viac o vzácnom človeku, spoluzakladateľovi Československa.

Peter Škerlík 

*** 

 

Kniha sa mi veľmi páčila, spojenie faktu a fabulácie do "dokumentárneho románu" bolo v tomto prípade, podľa mňa, skvelé. Pri čítaní knihy zaplnenej známymi menami som si často v duchu kládol otázku či je možné, že aj s touto postavou sa Štefánik stretol ?
Túto otázku som položil aj Vám a teším sa, že po určite dlhom a zložitom skúmaní rôznych zdrojov, vyšli zrejme mnohé fakty na svetlo sveta. Štefánik je proste "skvelejší" ako som si myslel!

Ako malý som spával s mojím starým otcom v izbe, kde visel na stene veľký obraz Štefánika vo francúzskej brigadírke a vedľa na sekretári bola veľká busta Hviezdoslava.
Až časom mi dochádzalo a obdivujem to doteraz, že táto generácia (nar. 1899) mala takéto silné povedomie o našich slávnych mužoch ! Nevravím, že to takto bolo v každom druhom dome v Nižnej, to určite nie, ale ja som s tým vyrástol a možno to vo mne prebudilo záujem o históriu. Ja som si do mozaiky vložil hodne kamienkov, vďaka Vám !

Neviem koľko sa teraz učia deti v škole o Štefánikovi a vzniku republiky,
ale bol som rád, že som na besede videl aj dejepisárky zo ZŠ.
Sú to najdôležitejšie okamihy histórie Slovákov, ktoré treba pripomínať aj mladým.

Ing.Marián Bulla, Nižná n. Orave

 

*** 


Doteraz bolo o generálovi M. R. Štefánikovi vydaných nie málo publikácií, ale kniha od autora J. Banáša „ Prebijem sa! Štefánik Muž železnej vôle“ patrí podľa mňa k tým najvydarenejším. Príťažlivou formou a s hlbokou znalosťou vtedajších historických udalosti opisuje úlohu generála M. R. Štefánika pri vzniku samostatného Československého štátu. Na jednotlivých životných epizódach zo života generála M. R. Štefánika následne umožňuje čitateľovi poznať aj charakterové vlastnosti generála, ako je sila vôle, húževnatosť, odhodlanosť ísť za vytýčeným cieľom, predvídavosť a viera vo vlastný národ. A to všetko bez ohľadu na svoj nedobrý zdravotný stav. Kniha by sa pre svoj obsah, ale i formu podania mala stať obsahom povinného čítania pre všetkých príslušníkov mladej generácie. Tým nechcem povedať, že starší generácia by knihu mala ignorovať. Ba naopak. Osobitne v tejto dobe ma k tomuto stanovisku evokuje myšlienka T.G. Masaryka „ Vlastenectvo je láska k vlastnému národu a nie nenávisť k iným“. Ale názor na publikáciu ako celok si musí urobiť každý čitateľ osobitne. Som presvedčený, že po prečítaniu knihy sklamaný nebude.

Po prečítaniu knihy a i po Vašej prednáške v TN si dovoľujem vyjadriť obdiv nad tým, čo ste a akou formou vykonal pre objektívne a ľudské zhodnotenie osobnosti gen. M .R. Štefánika. Podotýkam, že ide o môj súkromný názor.
Verím, že toto dielo nebolo Vaše posledné a už dnes sa teším na ďalšie stretnutie pri predstavovaniu Vášho nového diela.Želám veľa zdravia a publikačného úsilia.

jiri.egg@**** .sk 

 

*** 

 

Vážený pán Banáš.
Z celého srdca sa Vám chcem poďakovať za neuveriteľne krásny pocit a radosť, ktorú ste mi spôsobili svojím umom a prácou. Dočítal som Vaše posledné dielo "Prebijem sa!" Tiež sa Vám chcem poďakovať za pocit, že súčasná slovenská inteligencia, vďaka Vám, predstavuje to, čo by mala pre celý národ: hrdosť a potrebu pracovať, tvoriť, aby mohol slovenský národ napredovať. Píšem Vám tieto slová, nakoľko som častokrát znechutený z písomných alebo verbálnych prejavov ľudí, ktorí by mali byť na čele národa, ale správajú sa ako analfabeti neznalí histórie, súvislostí, prípadne dobre zaplatení našimi neprajníkmi. Nedarí sa mi prejaviť emóciu, ktorú voči Vám a Vašej dcére Adele spolu s manželkou pociťujeme. Preto na záver: ďakujeme Vám, že ste a želáme Vám veľa zdravia, pracovného nasadenia, aby sme mohli opäť čítať briliant našej literatúry.

S úctou JUDr. Ján Chromiak s manželkou Ľubkou 

 

***

 

Dočítané. Stop. Masterpiece. Stop
Na konci knihy slzy. Stop.
Ďakujem(e). Stop

Alexander Horváth

 

*** 

 

Úžasná kniha 
Knihu som prečítal a musím povedať že sa mi veľmi páčila. Je to motivačná kniha a myslím si že by si ju mal prečítať každý. Vrelo ju odporúčam. Opisuje zaujímavo život Štefánika je tam veľa faktov ktoré som ani netušil.

Marek

 

*** 

 

V tejto knihe pán Banáš Štefánika, jeho rodinu a dobu v ktorej pôsobil poľudštil. Pri čítaní knihy by som mala na autora veľa otázok. Dúfam, že príde aj do Prievidze. Ďakujem za tento skvost.

Mária Uhrová

 

***

 

 

K Vašej knihe - je vynikajúca. Po literárnej stránke oceňujem štýl (učím slovenčinu), po historickej, že sa držíte faktov a neskĺzli ste k špekulatívnym a konšpiračným teóriám (učím aj dejepis).

S pozdravom Marina Košecká 

 

***

 

Knihu Prebijem sa! práve dočítavam a nemám slov. Vynikajúco napísané, množstvo zaujímavých faktov a opisov, ktoré však autor pekne zasadil do príbehu, nenásilne a pritom sa človek všeličo dozvie. Dokonca som si googlil:-) Úplne so zatajeným dychom som čítal o stretnutí s Tolstým, či Masarykom. Bravo.

Dominik Renovský

 

***

 

Knihu som prečítal, pekne napísaná. Ten koniec, pád lietadla dávať za vine vetru. To je neskutočná drzosť. Takéto knihy, čo šíria klamstvo patria do ohňa. Tá moja tam skončila.

Martin Hyben

 

***

 

Vážený pán Banáš,
želám dobrý deň.
Čítam Vašu poslednú publikáciu o našom velikánovi M. R. Štefánikovi.
Chcem sa poďakovať za vynikajúci prístup pri spracovaní rozsiahlej témy.
Kniha by sa mala stať povinným čítaním pre našu mládež (a nielen pre ňu), aby si konečne uvedomila, čo všetko museli naši jedinci a národ postúpiť pre svoje zachovanie a identitu.
Vďaka,
veľa tvorivých úspechov Vám prajem.
S úctou
PhDr. Marta Sakalová, Bytča

 

***

 

Dobrý večer maestro.
Ďakujem za vašu knihu Prebijem sa! Je úžasná. Pred jej vydaním som pravé do čítal dvojzväzkové vydanie spomienok od Samuela Štefana Osuského. Mám doma aj knihy od Františka Keleho, ale priznám sa, tie sa mi čítajú nejak ťažšie. Pán Banáš, je mi cťou vám čo i len napísať. Chcem vás poprosiť o láskavosť a informáciu. Je zmapovaná cesta M.R. Štefánika na Mont Blanc? Ďakujem za vašu odpoveď.

Zo srdečným pozdravom Roman Klinčúch.

 

***

 

Po dlhom čase som opäť čítala knihu o M. R. Štefánikovi. Mám rada históriu podanú formou románu, pretože autor v nej poľudští postavy, pričom doba a udalosti ostanú nadlho v pamäti. Ísť po stopách dejinných udalostí a faktov vyžaduje od autora nesmierne veľa práce, ale kniha zanechá v čitateľovi nezabudnuteľné poznanie lásky k vlasti a nesmiernu prácu jedného z najväčších osobností nášho národa, ktorú vykonal pri vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov po prvej svetovej vojne.

Mária Uhrová: Poklona autorovi

 

***

 

Po prečítaní tejto knihy sa musím poďakovať autorovi za to, že mi umožnil v jednom diele získať takmer všetky informácie potrebné pre vytvorenie si názoru na postavu Štefánika. Na druhej strane je mi ľúto, že autor sa venoval skôr faktom a nie príbehu. Niektoré Štefánikove životné etapy sú vhodné námety napínavého, snáď neurazím "thrillera". Také dielo by chceli čítať masy a to nielen na Slovensku. Ešte raz, ďakujem za komplexné predstavenie postavy Štefánika.

Pavel Hornacek

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk