Jozef Banáš členom poroty Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu

on . Posted in Zaujímavosti

V priestoroch Slovenskej akadémie vied sa v utorok 13. júna 2017 uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov hlavnej časti celoslovenskej čitateľskej súťaže určenej pre žiakov základných škôl. 

Devätnásť najlepších autorov čitateľských zážitkov, ktorí zároveň aj športujú, ocenila štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová. Celkovo sa do čitateľskej súťaže zapojilo takmer tisíc žiakov z viac ako 700 škôl.

Štátna tajomníčka odovzdala ocenenie aj 5 pedagógom, ktorí svojich žiakov do súťaže nielen prihlásili, ale ich aj úspešne viedli. Súťaž bola vyhlásená v školskom roku 2016/2017 pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti s mottom „Myslenie je pohyb“.

Do hlavnej časti súťaže postúpili žiaci, ktorí sa do tohto projektu zapojili aspoň trikrát a zároveň preukázali, že sú aktívnymi športovcami, prípadne začali športovať. Za šport sa považovala každá pohybová aktivita minimálne pol hodiny denne. Porota uznala za šport aj rýchlu chôdzu v rámci prechádzky či turistiku.  Na slávnostnom vyhodnotení sa zúčastnili taktiež mladí talentovaní športovci - snoubordistka Klaudia Medlová či karatistka Jana Vojtikevičová, ako aj bývalý cyklista Anton Novosad. Víťazov súťaže povzbudil do ďalšieho čítania a športovania aj člen hodnotiacej komisie Jozef Banáš.

A ako videl súťaž v čítaní a športovaní Jožko:
„Bolo pre mňa cťou, že ma Ministerstvo školstva oslovilo či by som prijal členstvo v porote. Bez váhania som súhlasil, keďže sám som nielen bývalý, ale stále aktívny športovec a tiež som nielen bývalý, ale stále aktívny čitateľ. Šport a kniha sú dve základné súčasti rovnováhy medzi telesným a duchovným, tej rovnováhy, o ktorej toľko hovorím v mojich knihách. Mladým som okrem iného povedal, že načo im budú skvelé vedomosti, keď budú chorľaví, lebo sa nehýbu. Považujem šport a telesnú výchovu nielen za samozrejmú súčasť výučby, ale podľa môjho názoru by mali byť maturity z telocviku povinným predmetom. Blahoželám dvadsiatim žiakom – víťazom, ich pedagógom, rodičom a samozrejme pracovníčkam ministerstva, ktoré súťaž vymysleli a koordinovali.“

 

 

Jozef Banáš s víťazmi. 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk