V roku 2016 lámali REKORDY 3 banášovky

on . Posted in Zaujímavosti

Znova a stále sa potvrdzuje, že vlaňajšok bol pre Jožka Banáša neskutočne úspešný rok. Získal ocenenia, absolvoval 100 besied po celom Slovensku, vyšli mu knihy v zahraničí a na jeseň dlhoočakávaný Kód 7, ktorý sa hneď zaradil medzi slovenské bestsellery.

No v roku 2016 lámali rekordy aj tri staršie knihy. Sezóna potkanov, Idioti v politike a Kód 1.

Popri očakávaných predajných úspechoch dvoch najnovších kníh Dementi a Kód 7, dosiahli v minulom roku „hranice snov“ aj tri ďalšie tituly Jozefa Banáša.

Sezóna potkanov a Idioti v politike prekročili hranicu 30.000 predaných kníh.

A román Kód 1 dokonca hranicu 35.000 predaných kusov.

Áno, dobre čítate! Niektorým slovenským autorom sa podobný úspech podarí s jednou knižkou, nanajvýš dvomi. A pre väčšinu autorov zostáva takýto počet predaných kníh len vzdialeným snom. Jozef Banáš prekročil magickú hranicu 30.000 predaných výtlačkov už 4x (okrem spomínaných aj Kód 9, ktorý je dávno za hranicou 50.000 predaných kníh) a čoskoro sa k nim pridajú určite aj Dementi a o pár mesiacov najnovší Kód 7.

Takže mimoriadne úspechy a dôvod na radosť. Čo povieš, Jožko?
„Som vďačný čitateľkám a čitateľom, že sa vracajú aj k starším titulom. „Idioti“ vyšli v roku 2010, „Potkani“ v roku 2011 a „Jednička“ v roku 2013 takže sa ukazuje, že témy, ktorými sa tieto knihy zaoberajú sú stále aktuálne. Podľa predbežných informácií majú tieto knihy vyjsť aj za hranicami, verím, že čitateľský úspech doma tento zámysel zahraničných vydavateľov podporí. Ďakujem mojim čitateľkám a čitateľom a aj tým, ktorí sa nimi ešte len stanú.“

A keďže ide o staršie knihy, o ktoré je však stále neuveriteľný záujem, prinášame vám na pripomenutie tri recenzie. Aby ste si spomenuli, ak ste čítali...alebo dokúpili, ak tie knihy ešte nemáte. Lebo naozaj stoja za to!

 

Sezóna potkanov

Idioti v politike, Zastavte Dubčeka!, či Zóna nadšenia. Jozef Banáš sa stal neprehliadnuteľnou súčasťou slovenskej literatúry aj preto, že každou svojou knihou zatína do živého. Skrátka – ne..rie sa, ako tvrdí básnik a textár Juraj Soviar. V rovnakom duchu sa nesie jeho novinka Sezóna potkanov, po ktorej niektorí rozhodne nezaspia. A nejde o čitateľov... Podtitul knihy hovorí za všetko: Časy sa menia, potkany nie! „Spisovateľ má právo, priam povinnosť, vyrozprávať pravdu, pokiaľ ju pozná. Aby sa nezabudlo. Aby o niekoľko rokov neboli slušnými niekdajší podvodníci, a z niekdajších slušných urobia podvodníkov. Preto som napísal túto knihu,“ vysvetľuje Jozef Banáš. Osudy hlavných hrdinov sa vám preto budú zdať až podozrivo podobné s príbehmi niektorých verejne známych osôb.

Sezóna potkanov je strhujúci príbeh o strate ideálov a ilúzií, o tvrdom zákulisí vlastného života, o tých, ktorí ustavičnú pretvárku stále považujú za niečo normálne. Hlavný hrdina je herec, takže k zavádzaniu a klamaniu telom a mimikou má celkom blízko. Banáš odhaľuje šokujúce súvislosti nielen v politike, a ako tvrdí po prečítaní spisovateľ Ľuboš Jurík, „herci a politici Banášovi tlieskať nebudú!“

„Byť slušným nie je hrdinstvo. Ani v totalite,“ myslí si Banáš. „Je však neslušné, keď sa za hrdinov vydávajú tí, ktorí nimi neboli. Tí, ktorí mali výhody, o ktorých sa slušným ani nesnívalo. Tí, ktorí od totalitného režimu dostávali nadpriemerné platy, tuzexové autá, prednostné byty, tituly, využívali špeciálne sanatóriá, výjazdné doložky, a po páde režimu sa rýchlo pasovali za najväčších bojovníkov proti nemu. Ako niektorí herci. A herečky.“

Banáš opäť dokazuje svoj rozprávačský talent, neupadá do pátosu, ani nehanobí minulosť… veľmi výstižne však poukazuje na poklesky a nemilosrdne odhaľuje pravdu. Sezóna potkanov nastavila zopár hlodavcom morálne pasce a vy sa pri čítaní možno budete prekvapene pýtať: takto to naozaj bolo a je?!

Pravda.sk, 06.10.2011

 

 

Idioti v politike

Tento vcelku škaredý názov knihy neskrýva v sebe to, čo si všetci myslíte, práve naopak, autor vám to veľmi rýchlo ujasní hneď na jej obale: „Idiot je podľa predstáv väčšiny ľudí človek s mentálnou retardáciou najvyššieho stupňa, hraničiacou s imbecilitou. Idio však v starej gréčtine značí prvú časť zložených slov s významom odlišný, zvláštny.“

Jozef Banáš sa na domácom spisovateľskom poli zapísal ako úspešný komentátor, glosátor, ale aj ako scenárista. Svojou politickou satirou Idioti v politike sa nenásilne vyjadruje k našej politickej scéne a musím uznať, že celkom vtipne a bez servítky pred ústami. Najprv som sa zdráhala kúpiť si knihu o politike, keďže to nie je niečo, za čo by som ľudom skákala do úsmevu, ale teraz neľutujem. Nečakajte, že sa pri jej čítaní budete smiať 24/7 do popuku, ale keď príde čas na smiech, tak mi verte, že to bude riadne vlhké (myslím tragikomicko-ironický smiech cez slzy). Pán spisovateľ prirovnáva politiku k typickým a hlavne životne dôležitým oblastiam nášho života, akými sú napríklad jedlo, sex, zadok či pomočovanie sa. Uvediem zopár najlepších na ilustráciu.

Nečakajte, že sa pri jej čítaní budete smiať 24/7 do popuku, ale keď príde čas na smiech, tak mi verte, že to bude riadne vlhké.

,,Ak sa pomočujete opakovane, v žiadnom prípade nenavštevujte lekára, aj keď je to problém, lebo človek, ktorý nevie udržať moč, ťažko udrží moc.“

,,Za silu pravdy, za spravodlivosť, za vás! – Osobné motivačné heslo Daniela Lipšica, ktoré používa zvyčajne vo chvíľach keď má tvrdú stolicu.“

,,Počul som o kandidátovi, ktorý sa pri pohľade na seba na bilborde sexuálne vzrušil. Údajne sa dal nalepiť na bilbord pod svojou spálňou. Po skončení volieb si jeho manželka našla frajera, ktorý sa dokázal vzrušiť aj bez bilbordu a neúspešný kandidát začal piť.“

„Keby som bol údenáčom, tak sa do tých vašich novín nedám ani zabaliť.“ (Jozef Banáš)

Príbehy hlavných postáv sú podľa autora čistou recesiou a prčou, ale nedá mi nepodotknúť, že mená ako Fico, Gašparovič, Slota či Belousovová sú nám všetkým veľmi dobre známe. Ich výroky sa neustále motajú okolo titulov „ty šialená krava“ či „Kysucká Nána“ (Slota o Belousovovej). Vety tejto knihy plynú ako zvlnená hudba Deža Ursínyho a dokazujú, že autorove slová nestoja v čase, ale pulzujú ako srdce tikajúcich hodiniek. Výsledný dojem umocňujú zaujímavé a tromfne korešpondujúce fotografie a politické heslá najslávnejších politikov sveta na konci knihy. Nedá mi nespomenúť aspoň dve z nich, ktoré ma teda dostali. Prvým z nich je nemecké nacistické heslo: „Arbeit macht frei! - Heslo amerických otrokov.“ Druhým je: „Jedz len toľko, koľko vyserieš! – Heslo lekárskej komory bojujúcej proti obezite.“

Vety tejto knihy plynú ako zvlnená hudba Deža Ursínyho a dokazujú, že autorove slová nestoja v čase, ale pulzujú ako srdce tikajúcich hodiniek.

Musím tiež vyjadriť svoje potešenie nad existenciou politickej scény. Veď kto by nás dennodenne rozosmieval pri zapnutej televízii alebo pri rozčítaných novinách? To proste nevymyslíš, to je politika. Táto „príručka politikov“ je plná humorných postrehov a zároveň je smrteľne vážna a pravdivá a musím potvrdiť, že Jozef Banáš v nej absolútne nepreháňa. Ba práve naopak.

Musím tiež vyjadriť svoje potešenie nad existenciou politickej scény. Veď kto by nás dennodenne rozosmieval pri zapnutej televízii alebo pri rozčítaných novinách?

Ak očakávate siahlodlhý román s nekonečným počtom zápletiek a romantických rozchodov v rámci jednej politickej strany, tak vás asi sklamem. Knižka je prehľadne rozdelená na 2 časti, pričom každá z nich sa s ľadovým pokojom venuje každej neoddeliteľnej súčasti života politika, to znamená – nízkemu sebavedomiu či skutočnosti, že politik možno niekedy myslí. Garantujem vám, že túto knihu neprečítate na jeden šup a ani vám nebude nejako extra sympatická (vyzerá ako múdra knižka na 100-stranovú semestrálnu prácu), ale o to viac si ju vychutnáte.

Odporúčam ju každému jednému z vás, kto si aspoň raz poriadne zanadával na niektorého z politikov, či už pre jeho nové BMW alebo sexi blond hovorkyňu. Prijmite túto knihu ako balzam na vašu boľavú dušičku a spravte si radosť hneď a zaraz.

Ste pripravení na riadne ironickú dávku humoru? Ak áno, tak smelo do toho!

Nikol Karasová


 

Banáš opäť šokuje novou knihou Kód 1

Jozef Banáš vo svojom novom románe Kód 1 opäť rúca zažité dogmy a piliere, na ktorých stojí katolícka cirkev.  

Nachádza sa hrob Ježiša Krista skutočne v Izraeli? Mohol Ježiš pôsobiť v Indii a v Kašmíre? Jozef Banáš vo svojom novom románe Kód 1 opäť rúca zažité dogmy a piliere, na ktorých stojí katolícka cirkev. A ide ešte ďalej - posilňuje kresťanská viera v ľuďoch pocit viny, utrpenia a bolesti? Ak áno, za akým účelom a aké dôsledky to môže mať na každého z nás? "Keby som mal jedným slovom charakterizovať Kód 1, je to o pokrytectve," tvrdí Jozef Banáš.

Prostredníctvom príbehu hlavných hrdinov Mariky a Michala odkrýva silu viery a zároveň prináša množstvo faktov a fotografií dokazujúcich pôsobenie Židov, kresťanov a pravdepodobne aj Ježiša Krista v krajinách, ktoré dnes vnímame výlučne cez prizmu orientálnych náboženstiev.

"Dovolím si tvrdiť, že takáto kniha na tému Kristus v Indii ešte nebola napísaná," vyhlásil autor a s narážkou na pokrytectvo dodal, že "dnes treba jasne povedať, že máme dve kresťanstvá - jedno Kristovo a druhé vatikánske."

Začítajte sa do knihy Kód 1 od Jozefa Banáša.

Niekoho môže šokovať už obálka, na ktorej je pokojný a meditujúci Kristus v lotosovom sede. V krajine, v ktorej sme zvyknutí na jeho zobrazovanie prevažne len priklincovaného na kríži, zakrvaveného s tŕňovou korunou, teda v utrpení, to môže zaskočiť, myslí si Banáš a dodáva, že takému zobrazeniu sa netreba brániť. „Okrem niekoľkých hodín utrpenia na kríži bol Kristov život nádherný a nepochybne v ňom boli aj veselé momenty.“

Kód 1 vychádza pár mesiacov po tom, čo na pápežský stolec zasadol pápež reformátor, ktorý chce cirkev navrátiť na jej pôvodnú cestu. Jozef Banáš je pripravený na to, že ho možno odsúdi katolícky klérus, no neprekáža mu to, keďže podľa neho odsúdil aj Ježiša Krista.

07. 09 2013 | BRATISLAVA, BUX

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk