Jozef Banáš: Berte to ako priateľské stretnutie

on . Posted in Zaujímavosti

Jozef Banáš je bezpochyby autor, ktorý má na Slovensku najviac besied a autogramiád. Neváha cestovať po celej krajine a pozývajú ho doslova všade – aj preto si musel zostaviť prehľad besied, aby všetko postíhal. Aj preto musel mnohých odmietnuť, no stále je to číslo úctyhodné: Jozef Banáš absolvuje tento rok presne 100 besied.

Neskutočné a klobúk dolu pred takýmto výkonom. Nižšie si môžete pozrieť fotografie z niektorých besied ako Dudince, Senica, Skalica, Lučenec, Čadca a ďalšie. 

 „Pred rokmi to boli malé priestory, knižnice, dnes sa presúvame do kinosál, kultúrnych stredísk, pretože ten záujem je enormný,“ približuje Jožko. 

Diskutuje sa o knihách, najmä teraz je to Kód 7Dementi. Ale aj o jeho záhradke, cestovaní, či politickej situácii, keďže v posledných mesiacoch ho médiá žiadajú pomerne často o komentáre.
„Vždy však ľudí vyzývam – berte to ako priateľské posedenie, stretnutie, kde si podiskutujeme a zažijeme peknú hodinku dve,“ vysvetľuje jeden z najpredávanejších slovenských autorov. „A mám rád, keď mi niekto aj oponuje. Napríklad naposledy vo Vrábľoch bol jeden pán, ktorý reagoval na tie religiózne témy a bolo to veľmi kultivované.“
Práve takéto diskusie nás posúvajú ďalej, dodáva Jozef Banáš. Pretože neprijímame pravdu slepo a bez rozmýšľania, ale pochybujeme, hľadáme a chceme to mať vysvetlené.

Jozef Banáš chodí aj medzi študentov, no tu ho prekvapuje ich takpovediac nezáujem a apatia. Často len sedia, pozerajú, nezapájajú sa. „Očakával by som od mladých ľudí väčšiu dravosť. Väčšie sebavedomie,“ dodáva autor a pochvaľuje si staršiu a strednú generáciu, ktorá neváha diskutovať a polemizovať.

Na každej besede majú teda priestor aj ľudia v publiku, ktorí sa môžu pýtať, pridať svoj postreh, či názor. Takmer vždy sú k dispozícii aj knihy Jozefa Banáša – neraz sa dané mesto dohodne s tamojším kníhkupectvom, ktoré tam navezie knižky a predáva priamo na mieste.
Záujem je totiž veľký a po každej besede nasleduje prirodzene autogramiáda. „Niekedy to trvá aj hodinu-dve, veď raz nám prišlo na besedu 240 ľudí,“ dodáva s úsmevom Jozef Banáš, pričom mnohí si dávajú podpísať knihu s dátumom Vianoce 2016 – predsa len knihy ako Dementi, Sezóna potkanov, Velestúr, či 3 Kódy sú skvelým vianočným darčekom.

 

 Fotografie z niektorých besied Jozefa Banáša

Čadca 

 

Dudince

 

Autogramiáda v Galante

 

Bratislava, Happy Company

 

Lučenec

 

Autogramiáda v maďarskom Halászteleku

 

Senica

 

Skalica

 

Trenčianske Teplice

 

Žiar nad Hronom

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk