Jozef Banáš: Zápisky z ciest

on . Posted in Zaujímavosti

Opäť skvelé besedy

"Takto si môžem s úsmevom povzdychnúť," rozpráva Jozef Banáš. "Zakončil som ďalšiu časť môjho „besedového“ turné po Slovensku.
Tentoraz som zašiel na Gemer.
Koncom marca som však ešte mal skvelú besedu v Dvoroch nad Žitavou a veľmi zaujímavú skúsenosť na besede s odsúdenými v nápravnom zariadení zboru väzenskej stráže v Dubnici. Ako beseda prebehla si prečítajte nižšie.

13. apríla som začal putovanie po Gemeri besedou v knižnici v Rožňave kde som už takmer ako doma spolu s priateľom Alanom Dologom, nasledovali stretnutia so študentmi I. slovenského gymnázia v Revúcej, v kníhkupectvách organizátorky môjho „gemerského“ turné, vzácnej propagátorky knižnej kultúry pani Táničky Krškovej, v Revúcej a v Rimavskej sobote.

V Revúcej sme si aj zaspievali, potom som zašiel do slnkom zaliateho Tisovca, kde som navštívil aj rodný dom Vladimíra Clementisa a podobne tomu bolo aj na jednej z mojich najlepších besied doposiaľ vôbec – na Detve. Organizátorky – panie Evka Chlebová a Sonička Strelcová mi pripravili nádherný pobyt na Podpoľaní.

Ďakujem všetkým a rád sa k vám opäť niekedy vrátim.
Už sa teším na východoslovenské turné – Strážske, Sobrance, Trebišov, Michalovce, Košice v týždni od 27. apríla. 

Ďakujem. Nižšie si prečítajte články v médiách o mojich cestách + fotografie.
S úctou Jozef Banáš"

Pred rodným domom V.Clementisa v Tisovci 


 

V tradičnej detvianskej halene
s organizátorkou Soňou Strelcovou



*****

Návšteva spisovateľa, publicistu a cestovateľa Jozefa Banáša v ústave Dubnica nad Váhom

Posledný marcový deň sa približne 30 odsúdených zúčastnilo besedy s veľmi zaujímavým človekom. Medzi odsúdených zavítal významný spisovateľ, publicista a cestovateľ Jozef Banáš.
Odsúdených zaujal nielen svojou krátkou a pre neho poučnou politickou kariérou, ale hlavne literárnymi dielami. Od roku 2006 sa naplno venuje písaniu. Presnejšie môžeme povedať rovno písaniu bestsellerov.

Hneď jeho prvé dielo Idioti v politike, ktoré napísal v roku 2007, sa stalo bestsellerom. Po vydaní v roku 2011 sa ho predalo cez 30 tisíc. A hneď prichádzajú ďalšie. V roku 2008 Zóna nadšenia, rok 2009 Zastavte Dubčeka!, rok 2010 Kód 9, v roku 2011 Sezóna potkanov. Posledné tri menované boli preložené do češtiny, poľštiny a nemčiny.

Jozef Banáš je okrem toho aj autorom scenárov k televíznym hrám, filmom a držiteľom viacerých významných ocenení. Možnosť zúčastniť sa besedy a stretnutia s Jozefom Banášom uvítali aj príslušníci a zamestnanci ústavu. Ak niekto z odsúdených čakal, že príde odmeraný spisovateľ vedomý si svojich úspechov v literatúre, či politike a diplomacii, bol veľmi príjemne prekvapený. Jozef Banáš je taký, ako jeho knihy, priamy, čitateľný a pritom s úžasnou dávkou pokory. Ponúkol, tak ako to ponúka vo svojich knihách, návod na hľadanie pravdy, cesty k nej a tým aj návod na život. Priblížil spôsob, ako zostať slobodný aj za mrežami, pretože slobodu myslenia a slobodného rozhodovania nosíme v hlave.

S veľkým potešením sme prijali jeho prísľub opätovného príchodu medzi odsúdených na jeseň tohto roku a s možnou účasťou jeho nie menej známej dcéry Adely.

*****

Besedu s Jozefom Banášom ukončili slová:
Všetko sa nakoniec na dobré obráti. A ak sa neobráti, tak ešte nie je koniec

18. apríl 2015 
V jednom z rimavskosobotských kníhkupectiev sa v stredu, 14. apríla, stretli priaznivci kníh Jozefa Banáša, aby tohto autora osobne vyspovedali. Jozef Banáš prišiel do Rimavskej Soboty porozprávať o svojom najnovšom románe Velestúr, no v úzadí neostali ani jeho ostatné diela. Poslucháči mali možnosť klásť vlastné otázky, a tak sa besedovalo aj o globálnych problémoch a politických záležitostiach, ku ktorým má Banáš blízko.

Jozef Banáš je slovenský spisovateľ a politik, ktorý je známy ako doma, tak aj v zahraničí. Jeho romány sú preložené do mnohých jazykov. Ten najnovší s názvom Velestúr, nesúci meno po vrchu v hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, bol dôvodom, prečo spisovateľ opäť zavítal do mesta. „V Rimavskej Sobote som bol už viackrát. Je to veľmi príjemné mesto. Veľmi sa mi páči zmiešané maďarsko-slovenské prostredie. Sú tu dve rôzne kultúry. S Maďarmi máme veľa spoločného a vždy, keď sa stretávajú kultúry a tradície, tak sa navzájom obohacujú,“ povedal Banáš.

Počas besedy so spisovateľom odzneli v priestoroch kníhkupectva aj krátke úvahy na tému viery, bohatstva cirkvi a prenikania islamu do Európy. „Viera nás spája. Ale v každom náboženstve sú určité zvyky a rituály, ktoré nás rozdeľujú,“ zamýšľal sa Banáš a vyzval ľudí, aby sa vrátili k evanjeliám, ktoré podľa neho väčšina kresťanov nepozná. „Byť kresťanom, znamená žiť v súlade s Bibliou,“ dodal.

A čo by spisovateľ zmenil vo svete, ak by mal tú jedinečnú možnosť? „Predovšetkým sám seba. Svet sa dá zmeniť len tak, keď človek bude meniť len sám seba. To je aj téma môjho románu Velestúr. Koľko je ľudí, toľko je právd. Svet sa nedá zmeniť tým, že budeme meniť iných,“ povedal, vyzdvihujúc potrebnú toleranciu, pochopenie a rešpekt, vďaka ktorému je možné svet posunúť dopredu.

Posunúť vpred by sa podľa jeho slov mali aj Slováci a to tým, že naberú odvahu vystúpiť zo svojho tieňa. „Na Slovákoch mi dosť prekáža ich nedostatok sebavedomia. My sme na tom dokonca vzdelanostne v porovnaní s mnohými inými národmi lepšie, ale akoby sme sa za to hanbili. Bojíme sa prejaviť. Fandím však mladým ľuďom, majú možnosť chodiť po svete. Cestovanie nám pomáha strácať predsudky voči iným národom, obohacuje nás,“ reagoval spisovateľ na otázku, v čom sú Slováci iní než ostatné národnosti.

Možnosti cestovať sa naskytli aj samotnému Banášovi, čo čitatelia jeho románov určite postrehli. Vo svojich dielach totiž opisuje mnoho exotických miest. Medzi jeho najobľúbenejšie patria tie na východe Indie. „Na jednej zo svojich ciest som stretol chudobného muža,“ začína opisovať krátky zážitok, „nemal nič. Povedal mi, že aj napriek tomu pokojne spáva. Nikto mu nič neukradne, nezabijú ho, nevydierajú. Aj ten najchudobnejší Rimavskosoboťan má viac, než chudobný v Indii. A predsa je ten Ind usmiatejší,“ povedal, narážajúc na zmaterializovanú spoločnosť. Ďalej však dodal, že svet sa začal posúvať k lepšiemu a čoraz viac ľudí hľadá cestu k duchovnu.

Za zorganizovaním besedy stála Tatiana Kršková, ktorá prezradila, že spisovateľa Jozefa Banáša dostala do Rimavskej Soboty veľmi ľahko. „My sa poznáme už dlhšie obdobie, viac ako desať rokov. Sme v kontakte, chodím na krsty jeho kníh, na ktoré ma pozýva. Vždy sa dohodneme, akú šňúru mu urobím na Gemeri. To, že navštívil Rožňavu, Revúcu, Tisovec a teraz Rimavskú Sobotu je naša spoločná práca,“ prezradila organizátorka.

Zdroj: Miška Baboľová (text), Radka Činčurová (foto) (autorky sú študentkami Gymnázia I. Kraska v R. Sobote)

Beseda v Rožňave

 

Beseda v Detve

 

Beseda v Dvoroch nad Žitavou

 

 

 

 

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk