Dubčekov mesiac

on . Posted in Takže takto (relácia RTVS)

Takže takto je relácia v Rádiu Slovensko - každý pracovný deň po 17:40. Vždy vo štvrtok glosa spisovateľa Jozefa Banáša...14. novembra hovoril J.Banáš o hlavnej osobnosti Pražskej jari 1968 Alexandrovi Dubčekovi. O človeku, ktorý sa do dejín našej krajiny zapísal výrazným písmom, no mnohí mladí ani netušia, o koho ide.

November vošiel do vedomia ľudí najmä ako mesiac, na začiatku ktorého si pripomíname pamiatku zosnulých.
Nepochybne jedným z najvýznamnejších novembrových zosnulých bol Alexander Dubček. Umrel 7. novembra, ale bol rovnako jedným z najvýznamnejších narodených v tomto mesiaci. Narodil sa dvadsiateho siedmeho.

Stretol som sa na mojich besedách po Slovensku so stovkami študentov stredných i vysokých škôl. Keď sa v maturitnej triede spýtam, či už niekedy počuli o Dubčekovi, ak spomedzi tridsiatich študentov dostanem v dvoch prípadoch kladnú odpoveď, som rád.
Zvyčajne potom vyzvem mladých ľudí, aby mi len tak, z voleja, menovali významné osobnosti Slovenska. Demitra, Gáborík, Hossa, Chára, Hamšík, Škrtel. Ak niektorý z nich povie Štúr, Štefánik či Dubček, duša sa mi napĺňa blahom.

V lete roku 1990 sa ma na gréckom ostrove Itaka spýtal staručký pastier kôz odkiaľ prichádzam. Keď som povedal, že z Československa, oči sa mu rozžiarili a povedal jediné slovo – Dubček. Starý grécky pastier personifikoval Československo s Dubčekom.
Už som tu raz povedal, že jeden z najväčších hokejistov vo svetovej histórii – Jaromír Jágr nosí na svojej prilbe iniciálky A.D. a na drese má na počesť pražskej jari číslo 68.
Niekdajší francúzsky prezident Francois Mitterand povedal: „Skláňam sa v úcte pred charakterom pána Dubčeka.“
Margaret Thatcherová sa vyjadrila: „Odvážny pokus nazývaný Pražská jar pod vedením pána Dubčeka sa nám nezmazateľne vryl do pamäti.“
Michail Gorbačov: „Pociťujem k tomuto mužovi úctu a skláňam sa pred ním.“
Mnohé ďalšie významné i menej významné osobnosti sveta majú Alexandra Dubčeka v úcte. A naši študenti o ňom netušia.

Netrúfam si hľadať vinníka. Možno je chyba vo vzdelávacom systéme, možno v učiteľoch, rodičoch, možno v našej povahe. Sebavedomie každého národa sa buduje i na osobnostiach, ktoré dal svetu.
Alexander Dubček   je bez akýchkoľvek pochybností najznámejším Slovákom vo svete. Aby som bol presný – je to jediný Slovák, ktorého ako-tak poznajú. Mladí Slováci ho nepoznajú ani ako-tak.

Pokúsil som sa tento nedostatok trochu napraviť. Napísal som o ňom román, ktorý okrem toho, že získal výročnú cenu slovenského centra PEN, s veľkou pozornosťou čítajú aj v Českej republike. A pripomínajú si, že v novembri svetlo sveta po prvý i poslednýkrát uzrel muž, ktorý nám kedysi priniesol do životov úsmev, radosť, nádej.
Chcem veriť, že si  jeho pamiatku pripomenieme aj na Slovensku.
Napokon – kde inde?

Jozef Banáš


Vypočujte si aj staršie príspevky.

Copyright © 2012 Jozef Banáš   |   Tvorba-webov.sk